ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    İç Hastalıklar LVS203 GÜZ 3+0 Z 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-İç hastalıklarının temel kavramlarını tanımlar.
    2-Genel muayene prensiplerini tanımlar.
    3-Sistemlerin muayenesini ve önemli hastalıklarını tanımlar.
    4-Uygun tedavi yöntemlerinin nasıl belirleneceğini tanımlar.
    5-Hospitalizasyon kavramını tanımlar.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Müge FIRAT
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1- Kurtdede, A., Sancak, A.A., Sancak, İ.G. (2014) Temel Klinik Bilgisi Ders Kitabı, Anadolu Üniversitesi Yayınları, Eskişehir. K2- İmran, H.Y. (1997) İç Hastalıklarına Giriş, Medisan, Ankara.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Genel klinik bilgisi, sistemlerin muayene yöntemleri ve önemli hastalıkları, hayvanlardan gerekli örneklerin alınması, hastalıklarla ilgili tanı koyabilmek, sağaltımları ve profilaksileri hakkında bilgi sahibi olunması amaçlanmaktadır.
    Dersin İçeriği Dersin tanıtımı: giriş, amaç ve öğrenim hedefleri; Genel muayene yöntemleri; Derinin muayenesi; Lenf sisteminin muayenesi, kanın muayenesi; Dolaşım sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları; Solunum sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları; Boşaltım sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları; Sindirim sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları; Sinir sistemi muayenesi ve önemli hastalıkları; Üreme organları muayenesi ve önemli hastalıkları; Ruminantlarda metabolik hastalıklar; Mukozaların muayenesi ve önemli hastalıkları; Genel sağaltım yöntemleri-1; Genel sağaltım yöntemleri-2.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster