ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    İlk Yardım EHB205 BAHAR 2+1 Z 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-İlkyardım temel ilkelerini tanımlar.
    2-Temel yaşam desteğini uygular.
    3-Kanama, yaralanma, zehirlenme gibi durumlarda ilk yardım uygular.
    4-Hastayı uygun yöntemlerle taşımayı planlar.
    Ön Koşul Yok
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Öğr. Gör. Dr. Kamile ÖNER
    Dersi Verenler

1-)Öğr. Gör. Dr. Kamile Öner

Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1 İlk yardım ders notları K2 Eğitim Becerileri Kitabı, Nabız İlkyardım Eğitim Merkezi, Ankara, 2016.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Doğal afetlerde, yaralanmalarda ve kazalarda bireyin/toplumun sağlığını korumak, hayat kaybını önlemek ve bireylerin en az zarar görmesini sağlamak için gereken ilk yardım bilgilerine sahip olup bu bilgileri uygulayabilmeyi amaçlamaktadır.
    Dersin İçeriği İlk yardım temel uygulamaları İnsan vücudu ve hasta yaralı değerlendirilmesi, olay yerinin değerlendirilmesi Temel yaşam desteği, solunum yolu tıkanıkları Kanamalarda ve şok da ilk yardım Yaralanmalarda ilk yardım Yanık donma ve sıcak çarpmalarında ilk yardım Kırık çıkık, burkulmalarda ilk yardım, tespit yöntemleri Bilinç bozukluklarında ilk yardım Zehirlenmelerde ilk yardım Hayvan ısırmaları ve böcek sokmalarında ilk yardım Göz kulak yabancı cisim kaçmasında ilk yardım Boğulmalarda ilk yardım Hasta/yaralıyı taşıma teknikleri
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster