ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Toprak Kirliliği ve Kontrolü CES205 GÜZ 2+0 Z 3
    Öğrenme Çıktıları
    1-Toprak ilmi ile ilgili temel kavramlar hakkında örnekler verir.
    2-Toprağın oluşumu ve genel yapısını tanımlar.
    3-Toprak içeriğini analiz etmek için gerekli olan metotları uygular.
    4-Toprak kirliliği hakkında temel konu ve kavramlar hakkında örnek verir.
    5-Toprak kirliliği ve kontrolü konusunda gerekli teknik araçları kullanır.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Öğretim Görevlisi Elif PAÇAL
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Dr. Öğretim Üyesi Okan ÜRKER, Dr. Öğretim Üyesi İlker ŞİMŞEK
    Kaynaklar K1) Ünver, İ, & Anaç, D. (2011). Toprak Bilgisi ve Bitki Besleme, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayını No: 2302, Açıköğretim Fakültesi Yayın No: 1299, Eskişehir. K2) Çepel, N. (1997). Toprak Kirliliği Erozyon ve Çevreye Verdiği Zararlar. TEMA Vakfı Yayınları No:14, İstanbul.
    Yardımcı Kitap YK1) KİRLENMİŞ SAHA TEMİZLEME/İYİLEŞTİRME TEKNOLOJİLERİ KILAVUZU, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı & United Nations Development Programme, 2017.
    Dersin Amacı Toprak özellikleri ve yapısı, toprak kirleticileri ve kaynaklarını öğrenmek, toprak kirliliğinin önlenmesi ve ıslahı hakkında bilgi sahibi olmak.
    Dersin İçeriği Toprak özellikleri; Kirlilik kaynakları; Bitki koruma ilaçları; Kirleticilerin toprakta taşınması ve dönüşümü; Toprak, su ve gaz; Toprak kirliliği kontrolü; Çevre ve yeraltı suyu akışı; Kirleticilerin ve akışların taşınmasını engelleme; Biyotik ve abiyotik dönüşümler; Örnekleme teknikleri.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster