ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Pestisitler ve Kontrolü CES114 GÜZ-BAHAR 2+0 S 3
    Öğrenme Çıktıları
    1-Pestisitler hakkında genel bilgileri listeler.
    2-Pestisitleri örneklendirir.
    3-Pestisitlerin ruhsatlandırılmasını tanımlar.
    4-Pestisitlerle ilgili işletmeyi teknik yönden kontrol edecek mekanizmayı özetler.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Öğretim Görevlisi Elif PAÇAL
    Dersi Verenler

1-)Öğretim Görevlisi Elif Paçal

Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Tayar, M. ve Yarsan, E. (2014). Veteriner Halk Sağlığı(1. Baskı), Dora Basım-Yayın Dağıtım Ltd. Şti., Bursa K2. Kaya, S., Pirinçci, İ. ve Bilgili, A. (1998). Veteriner Hekimliğinde Toksikoloji(1. Baskı), Medisan Yayınevi., Ankara
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Mevzuat doğrultusunda pestisitlerle ilgili üretim ve satış yerlerinin sağlığa uygunluğu açısından kontrolü ile pestisitlerin uygulanması, kullanım alanları ve pestisit zehirlenmeleri ile ilgili bilgilerin kazandırılması amaçlanmaktadır.
    Dersin İçeriği Pestisitlerin genel özellikleri; Pestisitlerin sınıflandırılması ve bazı önemli pestisitler; Pestisitlerin analizi ve yayılımı; Pestisitlerin ruhsatlandırılması; Pestisitlerin kullanım alanları; Pestisitlerin kullanım ekipmanları ve kullanım sırasında dikkat edilecek hususlar; Pestisit karışımları ve uygulanması; Pestisit imalathanelerin denetim esasları ve yasal mevzuat; Pestisitlerin insan sağlığı üzerine etkileri; Pestisitlerin çevre üzerine etkileri; Pestisitlerin insan ve çevre sağlığına etkilerini azaltmak için alınması gereken önlemler; Pestisitlerin zararlı etkilerinden korunma; Pestisit zehirlenmesi; Pestsitlerin yok edilmesi.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster