ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Çevre Yönetimi ve Çevresel Etki Değerlendirme CES213 BAHAR 2+0 S 3
    Öğrenme Çıktıları
    1-Çevre yönetimi ile ilgili temel kavramların, bütünleşik yönetim içinde uygulanması hakkında açıklama yapar.
    2-ÇED ve tarihçesi, uygulama şekilleri ve önemini anlatır.
    3-Çevre Yönetimi, ÇED Yönetmeliğini tanımlar ve işleyişleri hakkında örnek verir.
    4-ÇED Raporlarını karşılaştırmalı olarak tartışır.
    5-ÇED süreçlerine farklı paydaşların katılımı ve bilgi edinme süreçleri hakkında örnekler verir.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Okan ÜRKER
    Dersi Verenler

1-)Doçent Dr Okan Ürker

Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemi. K2. Saygılı, A., (2007). Çevre Hukuku Açısından Çevre Etki Değerlendirmesi. İmaj Yayınevi, Ankara.
    Yardımcı Kitap YK1. Şengül, M., (2002). Türkiye`de ÇED ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği İçerik Çözümlemesi. Detay Yayıncılık, Ankara. YK2. Uygar Erdem, C., (2018). Yurttaşlar İçin ÇED Süreci Takip Rehberi. Sena Ofset, Ankara.
    Dersin Amacı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ve Çevre Yönetimi süreçleri, Çevre yönetim aracı olarak ÇED`in tarihçesi, dünyada ve Türkiye`de uygulanış şekilleri ile ÇED yönetmeliği hakkında genel bilgi sahibi olmak.
    Dersin İçeriği Ders, genel olarak çevre yönetiminin ve ilgili sistemlerin tanıtımı, ÇED yönetmelik maddelerinin değerlendirilmesi, ÇED süreci ve ÇED rapor örneklerinin incelenmesini içermektedir.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster