ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Vektörlerle (Haşere) Mücadele CES210 GÜZ-BAHAR 2+0 S 3
    Öğrenme Çıktıları
    1-Halk sağlığını tehdit eden vektörlere örnek verir.
    2-Vektörlerle ilgili mücadele yöntemlerini uygular.
    3-Vektörlerle bulaşan hastalıkları sıralar.
    4-Vektörlerle çevre sağlığı ilişkisini yorumlar.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi İlker ŞİMŞEK
    Dersi Verenler

1-)Doktor Öğretim Üyesi İlker Şimşek

Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Tayar, M. & Yarsan, E. (2014). Veteriner Halk Sağlığı. (1. Baskı). Dora Basım-Yayın Dağıtım Ltd. Şti., Bursa. K2. Alten, B. & Çağlar, S.S. (1998). Vektör Ekolojisi ve Mücadelesi. (1. Baskı). Sağlık Bakanlığı, Ankara.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Öğrencilerin halk sağlığını tehdit eden vektörleri tanıyabilmesi ve vektörlerle mücadelede alınması gereken tedbirlerle ilgili iş ve işlemleri yürütebilmeleri amaçlanmaktadır.
    Dersin İçeriği Vektör tanımı ve çeşitleri; Vektörlerin insan sağlığı bakımından önemi ve çevre sağlığı ile ilişkisi; Vektörlerin konakçıya yapmış oldukları etkiler ve vektörlerle bulaşan hastalıklar; Vektör türleri; karasinek, sivrisinek; Vektör türleri; tatarcık sineği, çeçe sineği; Vektör türleri; kemirgenler; Vektör türleri; kuşlar; Vektörlerle kültürel mücadele; Vektörlerle mekanik, fiziksel mücadele; Vektörlerle biyolojik mücadele; Vektörlerle kimyasal mücadele; Halk sağlığını tehdit eden vektörlerle mücadele; Entegre pest yönetimi ve ilişkili yönetim sistemleri; Pestisit ve sağlık.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster