ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Tarla Bitkileri Hastalık ve Yabancı Otları YTB208 BAHAR 2+0 Z 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-Tarla bitkileri hastalıkları ve etmenlerini tanımlar.
    2-Tarla bitkileri hastalık etmenlerinin semptomlarını listeler.
    3-Tarla bitkileri hastalıklarına sebep olan faktörleri sıralar.
    4-Tarla bitkilerinin hastalıklarını tanımlar ve en iyi mücadele yöntemlerini uygular.
    5-Yabancı otları tanır ve mücadele yöntemlerini uygular.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Öğretim Görevlisi Dilek AKIN
    Dersi Verenler

1-)Öğretim Görevlisi Dilek Akın

Ders Yardımcıları Öğretim Görevlisi Dilek AKIN
    Kaynaklar K1 Dolar S, Demirci E, Basım H , Demirci F , Elibüyük İÖ. Fitopatoloji , 2012, 3. Baskı. Anadolu Üniversitesi Yayını No: 2293, Açıköğretim Fakültesi Yayını No: 1290, Anadolu Üniversitesi Basımevi, Eskişehir. K2 Zirai Mücadele Teknik Talimatları Kitapları, Cilt 1-2-3-4-5-6. 2009-2019. K3 Delen N. Tarımsal Savaşım Yöntem ve İlaçları, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ofset Basımevi, İzmir, 1993. K4 Prof. Dr. Zekai Katırcıoğlu. AÜ. Ziraat Fak. Bitki Koruma. Tarla bitkileri hastalıkları ders notları K5 Prof. Dr. Aziz Karakaya. AÜ. Ziraat Fak. Bitki Koruma. Tarla bitkileri hastalıkları ders notları K6 Yabancıotlar ve Mücadele Prensipleri, 2009. Ahmet Güncan, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, 282 s., ISBN 975-448-157-1 K7 Toros, S., Maden, S. ve Sözeri, S. 1999. Tarımsal Savaş Yöntem ve İlaçları A.Ü.Ziraat Fakültesi Yayın No: 1508, Ders Kitabı 462. 417 s.
    Yardımcı Kitap YK1 Baykal, N., 1992. Fitopatoloji, Uludağ Üniversitesi Yayınları. 368s, Bursa. YK2 Prof. Dr. İbrahim Özer Elibüyük. AÜ. Ziraat Fak. Bitki Koruma. Yabancıotlar ve savaşım ders notları. YK3 Ecevit, O, Tuncer, C. Hatat, G 1996. Bitki Koruma. O.M.Ü. Ziraat Fak. Ders kitabı, No:20, 2.baskı. Samsun YK4 MEB Tarım Teknolojileri Tarla Bitkileri Hastalıkları ile mücadele. 622B00258. Ankara, 2011
    Dersin Amacı Ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen tarla ürünlerinin hastalıklarının tanınması, bu hastalıkların teşhis, tanı ve mücadelede kullanılan yöntemlerinin öğrenilmesi ile karşılaşılan probleme çözüm sağlanması ve bulguların bildirilmesini amaçlamaktadır.
    Dersin İçeriği Bitkilerde hastalık olgusunun temel kavramları, hastalık faktörleri, bitki hastalıklarının ekonomik önemi, yabancı otlar ve mücadele yöntemleri, tarla bitkilerinde görülen hastalıklar ve mücadele yöntemleri.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster