ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Yem Bitkileri Yetiştiriciliği YTB217 BAHAR 2+0 S 2
    Öğrenme Çıktıları
    1-Yem bitkilerinin önemini açıklar.
    2-Baklagil ve buğdaygil yem bitkilerinin morfolojik özelliklerini tanımlar, yetiştiriciliklerini yorumlar.
    3-Baklagil ve buğdaygil yem bitkilerinin morfolojik özelliYem bitkileri yetiştiriciliğindeki fizyolojik kavramlar, tohum ve tohumluk üretimi ve organik tarım prensiplerine göre yem bitkileri yetiştiriciliğini uygular.
    4-Ekim nöbeti, yeşil gübreleme ve örtü bitkilerini açıklar.
    5-Yem bitkileri yetiştiriciliğinde silaj ve kuru otun yerini ve muhafaza yöntemlerini karşılaştırır.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Doç. Dr. Alpaslan KUŞVURAN
    Dersi Verenler

1-)Profesör Dr Alpaslan Kuşvuran

Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Sağlamtimur, T., Tansı, V. ve Baytekin, H. (1998). Yem bitkileri yetiştirme. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yayınları, Adana. K2. Açıkgöz, E. (2001). Yembitkileri (3. Baskı). Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Yayınları, Bursa.
    Yardımcı Kitap YK1. Avcıoğlu, R., Hatipoğlu, R. ve Karadağ, Y. (2009). Yembitkileri (Genel Bölüm (Cilt I). Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Emre Basımevi, İzmir. YK2. Avcıoğlu, R., Hatipoğlu, R. ve Karadağ, Y. (2009). Baklagil Yem Bitkileri (Cilt II). Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Emre Basımevi, İzmir. YK3. Avcıoğlu, R., Hatipoğlu, R. ve Karadağ, Y. (2009). Buğdaygil ve Diğer Familyalardan Yem Bitkileri (Cilt III). Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Emre Basımevi, İzmir.
    Dersin Amacı Yem bitkilerinin tanınması, kullanım alanları ve yetiştiriciliği ile ilgili teorik ve uygulamalı bilgilerin edinilmesi.
    Dersin İçeriği Yem bitkileri ve tarımda kullanım alanları
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster