ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    İş Güvenliği Uzmanlığı-1 İSG261 GÜZ 4+0 Prg.Hariç Üni. S 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-İş Güvenliği Uzmanlığı ile ilgili temel tanım ve süreci tanımlar.
    2-İş Güvenliği Uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmelerini tanımlar.
    3-6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve diğer mevzuatta İş Güvenliği Uzmanlığını yorumlar.
    4-A Sınıfı, B Sınıfı ve C İş Güvenliği Uzmanlarının görev, yetki ve sorumluluklarını açıklar.
    5-İş Güvenliği Uzmanlarının eğitildiği kurumları ve eğitim sürecini tanımlar.
    6-İş Güvenliği Uzmanlarının eğitildiği kurumlarda Eğiticilerin görev ve sorumlulukları ile belgelendirilme sürecini açıklar.
    7-İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün görev, yetki ve sorumluk ile İş Güvenliği Uzmanlığında ihlaller ve ihtar puanlarını açıklar.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Doç. Dr. Ercüment N. DİZDAR
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Doç. Dr. Ercüment N. DİZDAR
    Kaynaklar K1. Dizdar, E. N., İş Güvenliği, Dilara Yayın Evi, 2003, 410 sayfa.
    K2. Dizdar, E. N., İş Güvenliği, Murathan Yayınevi, 4. Baskı, 2008, 336 sayfa.
    K3. Dizdar, E. N., Toplam İş Güvenliği, 2014, 2100 sayfa.
    K4. Dizdar, E. N., İş Güvenliği Uzmanlığı, 2013, 320 sayfa.
    K5. Dizdar, E. N., İş Sağlığı ve Güvenliğine Giriş, 2010, 230 sayfa.
    K6. Dizdar, E. N., İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri, 2010.
    K7. Dizdar, E. N., Toplam Ergonomi, Karabük, 2006, 160 sayfa.
    K8. Dizdar, E. N., Ergonomi, ABP Yayın Evi, 2008.
    K9. Dizdar, E. N., Antropometrik Optimizasyon, Z.K.Ü., FBE, Karabük, Şubat, 2003. 330 sf.
    K10. Dizdar, E. N., İş Hukuku, Dilara Yayınevi & Matbaacılık, 2004, 357 sayfa.
    K11. Dizdar, E. N., İş Güvenliği Hukuku, Dilara Yayınevi & Matbaacılık, 2010, 415 sayfa.
    K12. Dizdar, E. N., Kaza Sebeplendirme Yaklaşımları, Mesleki Sağlık ve Güvenlik, 2001.
    K13. Dizdar, E. N., Ünal, Ç., Kurumsal Yapının Değerlendirilmesi, ÇSGB, 2010.
    K14. Dizdar, E. N., Tehlike Analiz Teknikleri, Gazi Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, 2002, 220 sayfa.
    K15. Dizdar, E. N., Üretim Sistemlerinde Olası İş Kazaları İçin Bir Erken Uyarı Modeli, Gazi Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği (Doktora Tezi), 1998.
    Yardımcı Kitap K16. AICHE, Guidelines for Chimical Transportation Safety, Security and Risk Management, 2 nd Ed. 2008.
    K17. AICHE, Guidelines for Safe Automation of Chemical Processes, 2 nd Ed. 2016.
    K18. BS 8800, Guide to Occupational Health and Sefety Management Systems, 1996.
    K19. CCPS, Guidelines for Hazard Evaluation Procedures, 3rd Ed. 2008.
    K
    Dersin Amacı İş Güvenliği Uzmanlığı ile sürecin öğrenilmesi. İSG Katip sisteminin tanıtımı. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda İş Güvenliği Uzmanlığının bilinmesi. A Sınıfı, B Sınıfı ve C İş Güvenliği Uzmanlığı Belge sahiplerinin görevlerinin öğrenilmesi. İş Güvenliği Uzmanlarının yükümlülüklerinin anlaşılması. İSGGM nin görev, yetki ve sorumluluklarının öğrenilmesi.
    Dersin İçeriği İş Güvenliği Uzmanlığı ile ilgili tanımlar. Eğitim kurumu, eğitim belgesi, İSG Katip, Sorumlu müdür, teknik eleman. İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda İş Güvenliği Uzmanlığı. İş Güvenliği Uzmanlığı belgesi. A Sınıfı, B Sınıfı ve C İş Güvenliği Uzmanlığı Belgeleri. İş Güvenliği Uzmanlarının görevleri. Rehberlik, risk değerlendirmesi, çalışma ortamı gözetimi, eğitim, bilgilendirme ve kayıt, ilgili birimlerle işbirliği. İş Güvenliği Uzmanlarının yetkileri. İş Güvenliği Uzmanlarının yükümlülükleri. İş Güvenliği Uzmanlarının az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda çalışma süreleri. İş Güvenliği Uzmanlarının eğitildiği kurumlar. Eğitim kurumlarının başvuruları. Eğitim kurumlarının yeri, yerleşim planları, derslikleri. Eğitim kurumlarında aydınlatma, gürültü ve termal konfor şartları. Eğitim kurumlarının eğitici kadroları. Eğitim kurumlarının yetkilendirilmeleri, vize işlemleri ve belgelendirilmeleri. İş Güvenliği Uzmanlarının eğitildiği kurumlarının görev, yetki ve sorumlulukları. İSG Katip sistemi. İş Güvenliği Uzmanlarının eğitildiği kurumlarda sorumlu müdürün görev ve sorumlulukları ve İş Güvenliği Uzmanlığı eğitim programları. Eğitim programlarına başvuru. İş Güvenliği Uzmanlarının eğitimleri, sınavları ve belgelendirilmeleri. İş Güvenliği Uzmanlığı Eğiticiliği. Eğitici Belgesi, eğiticilerin görev ve sorumlulukları, eğiticilerin belgelendirilmeleri. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün görev, yetki ve sorumlulukları ile denetimleri. İş Güvenliği Uzmanlığında ihlaller ve ihtar puanlarının uygulanması. Yetkilerin askıya alınması, iptali ve itiraz süreci. İtiraz komisyonunun çalışma şekli. İş Güvenliği Uzmanlarının mesleki bağımsızlık ve etik ilkeleri. İş Güvenliği Uzmanlığında tebligatların bildirim ve elektronik tebligat.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster