ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Hukuk Başlangıcı TUR109 GÜZ 2+0 Z 3
    Öğrenme Çıktıları
    1-Hukuk kurallarını ve diğer toplumsal düzen kurallarını açıklar.
    2-Hukukun kaynaklarını sınıflandırır.
    3-Kamu ve özel hukukun dallarını açıklar.
    Ön Koşul Bu ders için ön koşul bulunmamaktadır.
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Ayhan DAĞDEVİREN
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Bölümün öğretim elemanları
    Kaynaklar K1. Andaç, F. (2017). Hukukun Temel Kavramları (6. baskı). Detay Yayıncılık, Ankara. K2. Temiz, Ö. (2016). İdare Kavramı ve İdare Hukuku. Ö.Temiz ve F. Korkmaz (ed.), İdare Hukuku (4-24 s.). Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yayını, Erzurum. Temiz, Ö. (2016). Merkezî İdare. Ö.Temiz ve F. Korkmaz (ed.), İdare Hukuku (25-47 s.). Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yayını, Erzurum. Temiz, Ö. (2016). Yerinden Yönetimler. Ö.Temiz ve F. Korkmaz (ed.), İdare Hukuku (48-66 s.). Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yayını, Erzurum. Durmuş, K. (2016). Kamu Görevlileri ve Devlet Memurluğu Statüsü. Ö.Temiz ve F. Korkmaz (ed.). İdare Hukuku (144-159 s.)Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yayını, Erzurum. K3. Boran Güneysu, N. (2018). Hukukun Kaynakları ve Uygulanması. U. Aydın, E. Sütken (ed.), Hukukun Temel Kavramları (21-40 s.). Anadolu Üniversitesi Yayınları, Eskişehir. Akkaya, T. (2018). Yargı Örgütü. U. Aydın, E. Sütken (ed.), Hukukun Temel Kavramları (71-91 s.). Anadolu Üniversitesi Yayınları, Eskişehir. Özkorkut, K. (2018). Hukuki İlişkiler ve Haklar. U. Aydın, E. Sütken (ed.), Hukukun Temel Kavramları (92-117 s.). Anadolu Üniversitesi Yayınları, Eskişehir. Özkorkut, K. (2018). Hakkın Kazanılması, Kaybedilmesi, Kullanılması ve Korunması. U. Aydın, E. Sütken (ed.), Hukukun Temel Kavramları. (118-146 s.). Anadolu Üniversitesi Yayınları, Eskişehir. Akın, L. (2018). Özel Hukukun Dalları. U. Aydın, E. Sütken (ed.), Hukukun Temel Kavramları. (147-181 s.). Anadolu Üniversitesi Yayınları, Eskişehir. Karakehya, H. (2018). Kamu Hukukunun Dalları. U. Aydın, E. Sütken (ed.), Hukukun Temel Kavramları. (182-205 s.). Anadolu Üniversitesi Yayınları, Eskişehir.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Bu dersin amacı, öğrencilere temel hukuk bilgilerini öğretmektir.
    Dersin İçeriği Bu dersin içeriğinde toplum düzeni ve hukuk, müeyyide ve kanunlaştırma kavramı, hukuk sistemleri ve Türk hukuk sistemi, hukukun bölümleri: kamu hukukunun dalları (anayasa hukuku, idare hukuku, uluslararası kamu hukuku, genel kamu hukuku, ceza hukuku, mali hukuk, yargılama hukuku), özel hukukun dalları (medeni hukuk: kişiler hukuku, aile hukuku, eşya hukuku, miras hukuku, borçlar hukuku, iş hukuku, ticaret hukuku, devletler özel hukuku), hukukun kaynakları, hukuki ilişkiler ve haklar, hakkın kazanılması, kaybedilmesi, kullanılması ve korunması, yargı örgütü konuları yer almaktadır.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster