ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Araştırma Yöntem ve Teknikleri TUR304 BAHAR 2+0 Z 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-Veri kavramını ve araştırma yöntemlerini açıklar
    2-Verileri analiz eder
    3-Bilimsel yazım kurallarını ve etik ilkeleri açıklar
    4-Verileri raporlaştırmak için düzenler
    Ön Koşul Bu dersin ön koşulu yoktur
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Mikail KARA
    Dersi Verenler

1-)Doktor Öğretim Üyesi Mikail Kara

Ders Yardımcıları Araş. Gör. Sema KÜÇÜKALİ
    Kaynaklar K1. Altunışık, R., Coşkun, R., Bayraktaroğlu, S., Yıldırım, E., (2010). Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri SPSS Uygulamalı, (6. Baskı) Sakarya Yayıncılık, Sakarya.
    K2. Araştırma Yöntem ve Teknikleri Öğretim Elemanı Ders Notları
    Yardımcı Kitap YK1. Arıkan, R. (2017). Araştırma Yöntem ve Teknikleri (3. Baskı). Nobel Akademik Yayıncılık, Ankara.
    YK2. Kozak, M. (2017). Bilimsel Araştırma Tasarım Yazım ve Yayım Teknikleri (3. Baskı). Detay Yayıncılık, Ankara .
    YK3. Saldamlı, A. (2016). Bilimsel Araştırma ve Sunum Teknikleri (2. Baskı). Detay Yayıncılık, Ankara.
    YK4. Yutrseven, R., Erkul, H. ve Kekeç Morkoç, D. (2013). Örneklerle Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntem ve Teknikleri (1. Baskı). Detay Yayıncılık, Ankara.
    YK5. Arıkan, R. (2008). Tez Hazırlama Teknikleri Araştırma Tezlerinin Reddedilmesi (1. Baskı). Detay Yayıncılık, Ankara.
    Dersin Amacı Bilimsel araştırma süreci ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususlar ile bilimsel araştırma sürecinde kullanılan kaynakların yazılması konusunda gereken bilgilerin aktif şekilde uygulanabilmesinin öğrencilere kazandırılması amaçlanmıştır.
    Dersin İçeriği Öğrencilerle online eğitim şeklinde işlenecek bu dersin içeriğinde Bilim, Bilimsel Yöntem, Bilimsel Araştırma, Araştırma, Araştırma Türleri Araştırmacı, Araştırma Konusunun Belirlenmesi, Araştırma Raporlarında Kaynak Gösterme ve Şekil Şartları, Niceliksel ve Niteliksel Araştırma Yaklaşımları, Bilimsel Yöntem, Araştırmada Ölçme ve Ölçekler, Araştırmalarda Bilgi Kaynakları, Araştırma Evren ve Örneklemi, Verilerin Analize Hazırlanması, Araştırma Raporu Hazırlanması konuları işlenecektir.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster