ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Sosyal Bilimlerde Veri Analizi I TUR401 GÜZ 3+0 Z 5
    Öğrenme Çıktıları
    1-Araştırma değişkenlerine göre hangi analiz yöntemi kullanılacağı ayrımını yapar
    2-Verileri analiz etmek için uygun analiz yöntemlerini seçer
    3-Analiz sonuçlarına göre tablo oluşturur
    Ön Koşul Bu dersin ön koşulu yoktur
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin ÖZDEMİR
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Bölümün öğretim elemanları
    Kaynaklar K1. Can, A. (2019). Spss ile bilimsel araştırma sürecinde nicel veri analizi. (7. Baskı). Pegem Akademi, Ankara.
    Yardımcı Kitap YK1. Yazıcıoğlu, Y. & Erdoğan, S. (2014). Spss uygulamalı bilimsel araştırma yöntemleri. (4. Baskı). Detay Yayıncılık, Ankara.
    YK2. Kalaycı, Ş. (Ed.). (2014). Spss uygulamalı çok değişkenli istatistik teknikleri. (1. Baskı). Asil Yayın Dağıtım, Ankara:
    YK3. Ural, A. & Kılıç, İ. (2013). Bilimsel araştırma süreci ve SPSS ile veri analizi (4. Baskı). Detay Yayıncılık, Ankara.
    Dersin Amacı Araştırma verilerinin geçerlik ve güvenilirlik kontrollerinin ardından verilerin uygun analiz yöntemleri seçilerek analiz edilmesi ve analiz sonuçlarını anlaşılır şekilde yorumlanarak tablolaştırılması amaçlanmaktadır
    Dersin İçeriği Öğrencilerle online eğitim şeklinde işlenecek bu dersin içeriğinde SPSS`e Giriş ve Temel Kavramlar, Veri ve Değişken Görünümü, SPSS İle Normallik Testleri, Betimsel İstatistikler, SPSS`te Verilerin Düzenlenmesi, SPSS`te Geçerlilik ve Güvenilirlik, Çapraz Tablolar, İki Farklı Grubun Ortalamalarının Karşılaştırılması, İkiden Fazla Grubun Ortalamalarının Karşılaştırılması, Açımlayıcı Faktör Analizi I, Açımlayıcı Faktör Analizi II, Basit Doğrusal Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi konuları yer almaktadır.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster