ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Genel Ekonomi TUR105 GÜZ 3+0 Z 4
    Öğrenme Çıktıları
    1-Ekonomi ile ilgili temel kavram ve terimleri açıklar
    2-Ekonomide piyasa tiplerini karşılaştırır
    3-Arz ve talep arasındaki ilişkiyi açıklar
    Ön Koşul Bu dersin ön koşulu yoktur
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin ÖZDEMİR
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Bölümün öğretim elemanları
    Kaynaklar K1. Düzgün, R. (2015). Genel ekonomi (mikroekonomi, makroekonomi). (1. Baskı). Seçkin Yayıncılık, Ankara.
    Yardımcı Kitap YK1. YK1. Doğan, E.M.. (ed.).(2012). İktisada giriş. Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yayınları, Erzurum.
    Dersin Amacı Ekonomi ile ilgili temel kavramlardan hareketle günlük hayatında karşılaştığı ekonomik terim ve analizlerin yorumlamasını yapabilecek düzeyde temel ekonomisi bilgisinin öğrencilere kazandırılması amaçlanmaktadır.
    Dersin İçeriği Öğrencilerle yüz yüze eğitim şeklinde işlenecek bu dersin içeriğinde Ekonominin Tanımı ve Temel Kavramları, Ekonomik Sistemler, Ekonomik Analiz Yöntemleri, Talep ve Talep Esnekliği, Arz Ve Arz Esnekliği, Fayda ve Üretici Dengesi, Maliyet Analizi, Piyasa Dengesi, Talep ve Arz Değişimlerinin Piyasa Dengesine Etkileri, Piyasa Çeşitleri: Tam Rekabet Piyasası, Piyasa Çeşitleri: Tekel (Monopol) Piyasası ve Piyasa Çeşitleri: Diğer Piyasalar konuları yer almaktadır.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster