ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Turizm Coğrafyası I REH103 GÜZ 3+0 Z 5
    Öğrenme Çıktıları
    1-Anadolu Çağları, Anadolu Uygarlıkları kavramlarını açıklar.
    2-Türkiye`nin genel coğrafyasını ve Türkiye turizm çeşitlerini açıklar.
    3-Türkiye`de turistik bölgelerin coğrafi dağılışını açıklar.
    Ön Koşul Bu dersin ön koşulu yoktur.
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Gonul GOKER
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Bölümün Öğretim Elemanları
    Kaynaklar K1. Şenol, F. (2016) Türkiye Turizm Coğrafyası ve Dünya Kültürel Mirası, 5. Baskı, Detay Yayıncılık: Ankara
    Yardımcı Kitap YK1. Toskay, T., (1983). Turizm, Turizm Olayına Genel Yaklaşım, İstanbul: Der Yayınları. YK2. Boniface, B.G., Cooper, C., (1994). The Geography of Travel and Tourism (second edition), Butterworth, Heinemann. YK3. Burton, R., (1995). Travel Geography, Longman. YK4. Shaw, G., Williams, A.M.,(2002). Critical Issues in Tourism, A Geographical Perspective, London.
    Dersin Amacı Doğal, tarihi ve kültürel değerlerin turizm ile ilişkisinin kavranması ve özellikle tanıtım gönüllüleri olacak turizm öğrencilerimize bu değerlerin sevdirilmesi amaçlanmaktadır.
    Dersin İçeriği Öğrencilerle yüz yüze eğitim şeklinde işlenecek bu dersin içeriğinde Turizm ve rekreasyon coğrafyası, Turizmde talep ve güdüler, Turizmde arz: Çekicilikler (Klimatik, kıyı ve deniz ve doğal yaşam kaynakları), Turizmde tarihi kaynaklar, Turizmde arz: Ulaşım sistemleri ve turizm ilişkisi, Turizmde arz: Konaklama, Tatil mekânları: Kıyı kaynaklarının turizm amaçlı kullanımı, Turizmde Doğal kaynak Çeşitliliği, Doğal kaynakların turizm amaçlı kullanımı, Tarihsel kaynakların turizm amaçlı kullanımı, Kültürel ve şehirsel kaynakların turizm amaçlı kullanımı, Turizmin etkilerinin farklılaşma nedenleri, turizmin etkileri, Kitlesel turizm, kitlesel turizme alternatifler, Turizmde planlama ve Turizmin gelişmesi konuları işlenecektir.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster