CANKIRI KARATEKIN UNIVERSITY Bologna Information System

• Course Information
  • Course Title Code Semester Laboratory+Practice (Hour) Pool Type ECTS
    History of Religions II REH402 SPRING 3+0 C 4
    Learning Outcomes
    1-Synthesizes the geography of religions and living religions in today`s world.
    2-Distinguishes the Far East Religions.
    3-Explains the Religion of Islam and Contemporary religious movements.
    Prerequisites There is not prerequisite for this course.
    Language of Instruction Turkish
    Responsible Assistant professor Sinem KUNT
    Instructors

1-)10634 10634 10634

Assistants Lecturers of the department
    Resources R1. Topsakal, İ. (2010). Dinler Tarihi, İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Ders Notları, İstanbul.
    R2. Küçük, A., Tümer, G., & Küçük, M. A. (2014). Dinler Tarihi. (4. Baskı). Berikan Yayınevi, Ankara.
    R3.Özkan, A. .F., Aras, A., Kurt, A. O., Arık, D., Ünal, M., Eroğlu, A. H., Arslan, H., Yeşilyurt, M., & Günay, N. (2021). Yaşayan dünya dinleri. A. R. Özkan, & K. Polat (ed.), Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Yayını, Erzurum.
    Supplementary Book SR1. Küçük, M. A. (2013). İnanç turizmi açısından Türkiye`de dini mekanlar (Yahudilik-Hıristiyanlık Örneği). (1.Baskı). Berikan Yayınevi, Ankara.
    SR2. Eliade, M., & Arslan, L. (2003). Dinler tarihine giriş (1. Baskı) Kabalcı Yayınevi, İstanbul.
    SR3. Erbaş, A., Gündüz, Ş., Harman, Ö.F., Aydın, F., & Taşpınar, İ. (2019). Yaşayan dünya dinleri. A. Erbaş (ed.), Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Yayını, Eskişehir.
    Goals It is aimed to give introductory information about living world religions and contemporary religious movements.
    Content Religions living in India, China and Japan, including the religions of Ancient Europe, Scandinavia, Ancient America, Islam and Contemporary religious movements constitute the content of this course.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster