ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri REH412 BAHAR 2+0 Z 3
    Öğrenme Çıktıları
    1-Araştırma değişkenlerine göre hangi analiz yöntemi kullanılacağı ayrımını yapar
    2-Verileri analiz etmek için uygun analiz yöntemini seçer.
    3-Analiz sonuçlarına göre tablo oluşturur.
    Ön Koşul Bu dersin ön koşulu yoktur.
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Doç. Dr. Hüseyin ÖZDEMİR
    Dersi Verenler

1-)Doçent Dr Hüseyin Özdemir

Ders Yardımcıları Bölümün Öğretim Elemanları
    Kaynaklar K1. Can, A. (2022). Spss İle Bilimsel Araştırma Sürecinde Nicel Veri Analizi (10. Baskı). Pegem Akademi, Ankara.
    K2. Tutar, H. (2019). Bilimsel Düşünmenin Kavram ve Araçları. Ünal, S. (Ed.), Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri içinde (ss.25-47). Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yayınları, Erzurum.
    K3. Timuroğlu, M.K. (2019). Bilimsel Araştırma Süreci. Ünal, S. (Ed.), Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri içinde (ss.72-90). Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yayınları, Erzurum.
    Yardımcı Kitap YK1. Ural, A. ve Kılıç, İ. (2021). Bilimsel Araştırma Süreci Ve SPSS İle Veri Analizi. Detay Yayıncılık, Ankara.
    Dersin Amacı Araştırma verilerinin geçerlik ve güvenilirlik kontrollerinin ardından verilerin uygun analiz yöntemleri seçilerek analiz edilmesi ve analiz sonuçlarını anlaşılır şekilde yorumlanarak tablolaştırılması amaçlanmaktadır.
    Dersin İçeriği Öğrencilerle online eğitim şeklinde işlenecek bu dersin içeriğinde; Araştırma Yöntemleri Temel Kavramları, Bilimsel Araştırma Süreci, SPSS Data ve Variable View, Çatı Oluşturma, SPSS Veri Girişi ve Kontrolü, Kayıp (Eksik) Veri, SPSS Betimsel İstatistikler, SPSS Geçerlik ve Güvenilirlik, Compute Komutu, SPSS Parametrik Analizler (T Testleri), SPSS Parametrik Analizler (Anova Testleri), SPSS Non - Parametrik Analizler, SPSS Korelasyon Analizi, SPSS Regresyon Analizi, SPSS Faktör Analizi konuları işlenecektir.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster