ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Ormancılıkta Artım ve Büyüme Modelleri ORM561 GÜZ 3+0 Fakülte S 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Artım ve büyüme kavramları
    2-Ormancılıkta artım ve büyümenin modellemesinin önemi
    3-Artım ve büyüme modellerinin sınıflaması
    4-Çeşitli artım ve büyüme modelleri çeşitlerinin geliştirilme süreci
    5-Geliştirilen modellerin denetim ve kontrol süreçleri
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Prof. Dr. İlker ERCANLI Doç. Dr. Muammer ŞENYURT
    Dersi Verenler

1-)Profesör Dr İlker Ercanlı

Ders Yardımcıları Arş. Gör. Dr. Ferhat BOLAT
    Kaynaklar 1. Akalp, T. (1978). Türkiye`deki Doğu Ladini (Picea orieantalis Lk. Carr) Ormanlarında Hasılat Araştırmaları, Doktora Tezi, İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi, İstanbul. 2. Akalp, T. (1983). Değişik Yaşlı Meşcerelerde Artım ve Büyümenin Simulasyonu, İ.Ü. Yayın No:3051, Orman Fakültesi Yayınları, No: 327, İstanbul, 169 s. 3. Davis, S. L., Johnson, K. N., Bettinger, P. S. & Howard, T. E. (2001). Forest Management, McGraw-Hill, NewYork, 804 s.. 4. Pretzcsh, H. (2009). Forest Dynamics: from Measurement To Model, Springer International, Berlin, Germany, 664 s. 5. Gadow, K.V. & Hui, G.Y. (1999). Modelling Forest Development, Kluwer Academic Publishers, Dordrect, 213 s. 6. Vanclay, J.K. (1994). Modelling Forest Growth: Applications to Mixed Tropical Forests, CAB International, Department of Economics and Natural Resource, Royal Veterinary and Agricultural University, Copenhagen, Denmark, Wallingford, UK, 312 s.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Ormanların artım ve büyüme değerlerini tahmin edilmesinde yaygın bir biçimde kullanılan Meşcere Modelleri, Hasılat Tabloları, Çap Sınıfı Modelleri ve Tek Ağaç Modelleri kavramlarının ve uygulama alanlarının, modellerin geliştirilmesi aşamalarının, kontrol ve denetim süreçlerinin analiz edilmesi
    Dersin İçeriği Ormanların artım ve büyüme değerlerini tahmin edilmesine ilişkin Artım ve Büyüme Modelleri
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster