ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Ağaçlar Arasındaki Rekabetin Modellenmesinde Yarışma Endeksleri ORM581 GÜZ 3+0 Fakülte S 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Ağaçlar arası rekabeti öğrenir
    2-Rekabetin artım ve büyümeye etkisini öğrenir
    3-Ağaçlar arası rekabetin modellenmesine ilişkin Yarışma endeksleri öğrenir
    4-Yarışma endekslerini hesaplamayı öğrenir
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Muammer ŞENYURT
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Arş. Gör. Dr. Ferhat BOLAT
    Kaynaklar 1. Akalp, T., 1983. Değişik Yaşlı Meşcerelerde Artım ve Büyümenin Simulasyonu, İ.Ü. Yayın No:3051, Orman Fakültesi Yayınları, No: 327, İstanbul, 169 s. 2. Kahriman, A., 2004. Doğu Karadeniz Göknarı (Abies nordmanniana (Steven)spach. subsp nordmanniana)-doğu ladini (Picea orientalis Link) karışık meşcerelerinde çeşitli yarışma endekslerinin büyüme üzerindeki etkilerinin incelenmesi 3. Alemdağ, İ. Ş., 1978, Meşcere Modellerinin Hazırlanmasında Etkenlik Endekslerinin Yeri ve Yeni Bir Etkenlik Endeksi , İ.Ü. Orman Fakültesi Dergisi, 28, 1, 138-149. 4. Bella, I. E., 1971. A New Competition Model for Individual Trees, Forest Science, 17, 364-372. 5. Kaya, B., 2013. Farklı Yarışma Endekslerinin Kızılçam (Pinus brutia Ten.) Ağaçlarında Çap Artımının Tahmini İçin Kıyaslanması
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Meşcerelerdeki ağaçların artım ve büyümesine önemli derecede etki eden ağaçlar arası rekabetin modellenmesinde kullanılan yarışma endekslerinin öğrenilmesi.
    Dersin İçeriği -
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster