ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Ekosistem Süreçlerinde Funguslar ORM596 GÜZ-BAHAR 3+0 S 6
    Öğrenme Çıktıları
    1- Ölüörtü ve ölü odunun ayrışmasında rol alan fungusları, bunların orman ekosistemlerindeki rollerini ve fonksiyonlarını açıklar
    2-Mikorizaları, mikorizaların orman ekosistemlerindeki rollerini ve fonksiyonlarını betimler.
    3-Fungal patojenleri, bunların birincil üretim üzerindeki etkilerini, diğer funguslarla etkileşimlerini ve bitki popülasyon ve topluluklarının yapılanmasındaki rollerini ifade eder
    4-insan aktivitelerinin funguslar ve bunların ekosistem fonksiyonları üzerindeki etkilerini tanımlar
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Funda OSKAY
    Dersi Verenler

1-)Doktor Öğretim Üyesi Funda Oskay

Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Oskay F., (2021). Ekosistem süreçlerinde funguslar. Ders notları, Yayınlanmamış K2 Dighton, J. (2003). Fungi in Ecosystem Processes. Marcel Dekker Inc., New York
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Fungusların ekosistem süreçlerindeki rollerini ve fonksiyonlarını öğretmek. Bu kapsamda, ayrışma ve mineralizasyon, bitki büyümesi ve karbon fiksasyonu yoluyla birincil üretimdeki, birbirleri ve diğer canlılar ile etkileşimleri yolu ile bitki popülasyon ve topluluklarının yapılanması ve doğal dengelerin kurulmasındaki rollerini açıklanmak.
    Dersin İçeriği Saprofit, mutualistik ve patojen funguslar ve bunların orman ekosistemleri başta olmak üzere çeşitli ekosistemlerde, birincil üretim ve doğal dengelerin kurulması üzerindeki dogrudan ve dolaylı rolleri,
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster