ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Ormancılıkta Bitki Üretme ve Yetiştirme Teknikleri OR1509 GÜZ-BAHAR 2+2 S 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Fidanlık ve Seralar hakkında geniş bilgi açıklar
    2-Generatif ve vejetatif fidan üretimi esaslarını açıklar
    3-Çıplak köklü fidan üretim tekniklerini uygular
    4-Tüplü fidan üretim tekniklerini uygular
    5-Çelikle ve Aşı ile fidan üretim yöntemlerini uygular, Fidan sökümü, sınıflandırması ve saklanması konularını açıklar
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Bora İMAL
    Dersi Verenler

1-)Doktor Öğretim Üyesi Bora İmal

Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1- Alptekin, C., Ü. (2006). Fidanlık Tekniği Ders Notları, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi. K2- Boydak, M. & Çalışkan, S. (2014). Ağaçlandırma, OGEM-VAK Ormancılığı Geliştirme ve Orman Yangınları ile Mücadele Hizmetlerini Destekleme Vakfı Yayınları, Ankara. ISBN:978-975-93943-8-7.
    Yardımcı Kitap YK1- Ürgenç, S. (1998) Ağaç ve Süs Bitkileri Fidanlık ve Yetiştirme Tekniği, Genişletilmiş İkinci Baskı. İ. Ü. Orman Fakültesi Yayını No.3395 / 442 İstanbul. YK2- Landis, T. D., Bonner, F. T., & Karrfalt, R. P. (2008). Nursery practices. YK3- Duryea, M. L., & Landis, T. D. (Eds.). (2012). Forest nursery manual: production of bareroot seedlings (Vol. 11). Springer Science & Business Media.
    Dersin Amacı Fidan üretimi konusunda temel bilgileri öğrencilere vermek. Öğrencilerin generatif ve vejetatif yolla fidan üretimi konularında yeterli bilgi birikimine ve becerilerine sahip olmalarını sağlamaktır.
    Dersin İçeriği Giriş, fidanlıklar ve tanıtımı, seralar ve tanıtımı, çıplak köklü fidan üretimi, kaplı fidan üretimi, çelik ve aşı ile fidan üretimi, diğer Vejetatif üretim yöntemleri, boylu fidan üretimi, fidan kalitesi ve Fidan Maliyeti
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster