ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Faz Dönüşümleri FİZ520 GÜZ-BAHAR 3+0 S 6
  Öğrenme Çıktıları
  1-Malzeme üretim ve uygulamasında temel faz dönüşümleri ve faz dönüşümlerini ifade eder.
  2-Deformasyon, depolanan enerji ve mekanizmaları, yeniden kristalleşme kavramlarını ifade edebilir.
  3-Çökelme sertleşmesinin prensipleri ve hafif alaşım üretmenin teknolojik önemini ifade edebilir.
  4-Çeliklerde yayınmalı dönüşümlerdeki parametrelerin mikroyapı ve özelliklerdeki etkisini ifade edebilir.. TTT, CCT diyagramlarının kullanabilir.
  5-Çeliklerde ve demir dışı alaşımlarda kaymalı dönüşümlerin mekanizmalarını ifade edebilir, martensit ve beynitik dönüşüm kinetiğini analiz edebilir
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Prof. Dr. Ali Yiğit
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları Fizik Bölümü Araştırma Görevlileri
  Kaynaklar 1.Porter, D. A., Easterling, K. E. 1992. Phase Transformatin in Metals and Alloys, Champan and Hall, New York.
  Yardımcı Kitap -
  Dersin Amacı Malzemelerin üretilmesinde faz dönüşümlerinin prensiplerinin kavranması ve uygulama sahasına uygun faz dönüşümünüm kullanılması veya engellenmesinin bilinmesi.
  Dersin İçeriği Malzeme üretim ve uygulamasında temel faz dönüşümleri ve faz dönüşümlerini ifade edebilme, Deformasyon, depolanan enerji ve mekanizmaları, yeniden kristalleşme kavramlarını ifade edebilme, Çökelme sertleşmesinin prensipleri ve hafif alaşım üretmenin teknolojik önemini ifade edebilme, Çeliklerde yayınmalı dönüşümlerdeki parametrelerin mikroyapı ve özelliklerdeki etkisini ifade edebilme, TTT, CCT diyagramlarının kullanabilme, Çeliklerde ve demir dışı alaşımlarda kaymalı dönüşümlerin mekanizmalarını ifade edebilir, martensit ve beynitik dönüşüm kinetiğini analiz edebilme.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster