ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    İklim-Artım İlişkisi ORM642 GÜZ-BAHAR 3+1 S 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Tek ağaç düzeyinde artım ile büyüme üzerine etkili iklim parametrelerini geliştirir
    2-İklim parametrelerini içeren artım ve büyüme modellerinin yapısını ve özelliklerini değerlendirir
    3-İklim parametrelerini içeren artım ve büyüme modellerini kullanır
    4-Klasik modeller ve iklim parametrelerini içeren artım ve büyüme modelleri ile elde edilen tahminlerin başarı durumlarını karşılaştırır
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Doç. Dr. Muammer ŞENYURT
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar 1. Davis, S. L., Johnson, K. N., Bettinger, P. S. ve Howard, T. E., 2001. Forest Management, McGraw-Hill, NewYork, 804 s.. 2. Pretzcsh, H., 2009. Forest Dynamics: from Measurement To Model, Springer International, Berlin, Germany, 664 s. 3. Gadow, K.V. ve Hui, G.Y., 1999. Modelling Forest Development, Kluwer Academic Publishers, Dordrect, 213 s. 4. Vanclay, J.K., 1994. Modelling Forest Growth: Applications to Mixed Tropical Forests, CAB International, Department of Economics and Natural Resource, Royal Veterinary and Agricultural University, Copenhagen, Denmark, Wallingford, UK, 312 s. 5. Şenyurt, M. 2011. Batı Karadeniz Yöresi Sarıçam Meşcerelerinde Artım ve Büyüme, Doktora tezi, İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 150s. 6. Çatal, Y. 2009. Batı Akdeniz Bölgesi Kızılçam Meşcerelerinde Artım ve Büyüme, Dokrora tezi, SDÜ Fen Bilimleri Enstitüsü. 7.Dönmez C., Berberoğlu S., ?Envisat Meris Uydu Verileri Kullanarak Seyhan Yukarı Havzası Ormanlarında Meşcere Kapalılığının Haritalanması?, Ç.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi, cilt.18, ss.1-10, 2008 8.Ercanlı, İ., Kurt, A.K., Şenyurt, M., Günlü, A., Bolat, F., Keleş, S., 2018. Tarsus Yöresi Anadolu Karaçamı Ağaçlarında Hacim Tahminlerinin Yapay Sinir Ağları ile Elde Edilmesi. Anadolu Orman Araştırmaları Dergisi
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı İklim parametrelerini içeren artım ve büyüme modellerinin oluşturulması ve kullanımının öğretilmesi
    Dersin İçeriği Artım ve büyüme modellerinin oluşturulması ve parametrelerin tahmininde iklim değişkenlerinin kullanılması.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster