ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Sağlık Bilimlerinde Araştırma Teknikleri ve Yayın Etiği SBE501 GÜZ-BAHAR 2+0 Z 6
  Öğrenme Çıktıları
  1-Bilimsel bilgiye ulaşma yollarını tartışır.
  2-Bilimsel bir çalışmanın sonuçlarını kurallarına uygun olarak analiz eder ve yazar.
  3-Çevre ve sağlık bilimlerinde gerçekleşen araştırma ve yayın etiği problemlerine örnek verir.
  4-Araştırma ve yayın etik kurallarını sıralar.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe/İngilizce
  Dersin Koordinatorü Dr. Öğretim Üyesi Okan ÜRKER
  Dersi Verenler

  1-)Doktor Öğretim Üyesi Ercüment Neşet Dizdar

  2-)Doktor Öğretim Üyesi Okan Ürker

  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar K1. Üstdal, K.M., Vuillaume, R., Gülbahar, K. & Soyuğur, R.B. (2006). Sağlık ve Biyolojik Bilimlerde Araştırma (Nasıl Yapılır Nasıl Yazılır), Palme Yayıncılık, Ankara. K2. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Bilim Etiği Komitesi, (2002), Bilimsel Araştırmada Etik ve Sorunlar, Türkiye Bilimler Akademisi Yayınları.
  Yardımcı Kitap YK1. Day R.A. (1996). Bilimsel Bir Makale Nasıl Yazılır? (How To Write And Publish A Scientific Paper), Çev. Gülay Askar Altar, Tübitak, Ankara.
  Döküman -
  Dersin Amacı Bu dersin amacı; Bilimsel araştırma yöntemlerini ve tekniklerini, Bilgiye ulaşma yollarını (ulusal ve uluslararası veri tabanlarını kullanma ve araştırma) ve verileri analiz etme becerilerini kazandırmak. Bilimsel araştırma sonuçlarını akademik yazım kurallarına göre düzenleme ve makale, tez, proje ve rapor hazırlama becerisini kazandırmak. Bilimsel bir araştırma sonucunu ve analizlerini sunabilme becerisi kazandırmak, Literatür kullanımı ve düzenlenmesi öğretmek. Bilimsel yayın etik kurallarını öğretmek.
  Dersin İçeriği Bilim ve felsefe ilişkisi, Bilim tarihi, Bir araştırmacıda olması gereken özellikler. Bilimsel yöntem süreçleri. Bilgiye ulaşma yolları (Ulusal ve uluslararası veri tarama tabanları). Bir yayında bulunması gereken temel bölümler. Tez hazırlama. Proje hazırlama. Bilimsel bir rapor hazırlama. Literatür düzenlenmesi ve kullanımı. Bilimsel çalışma sunumu. Bilimsel çalışma etiği. Yayın etiği. Yayın etiği problemleri. Araştırma Etiği, Araştırma etiği problemleri
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster