ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Hasta Güvenliği ve Hasta Hakları SAY555 GÜZ-BAHAR 3+0 S 6
    Öğrenme Çıktıları
    1-Hasta güvenliği konusunda temel kavramları tanımlar
    2-Hasta güvenliği kültürü, ekip çalışması ve iletişimin konusunu analiz eder
    3-Hasta güvenliğinin artırılması için kullanılabilecek yöntemleri, araçları ve programları analiz eder
    4-Hataların ve istenmeyen olayların nasıl açıklanacağını tanımlar.
    Ön Koşul Yok
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Banuçiçek Yücesan
    Dersi Verenler

1-)Doktor Öğretim Üyesi Banuçiçek Yücesan

Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K 1-Sert, G. (2019). Uluslararası bildirgeler ve tıp etiği açısından hasta hakları. (2. Baskı). Seçkin yayıncılık, Ankara K 2-Yardım, İ. (2016). Tüketici olarak hasta hakları. (1. Baskı). Babil yayıncılık, Ankara. K 3-Institute of Medicine. (2000) To Err is Human: Building a Safer Health System. (1th ed.)National Academy Press, Washington, DC.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Öğrencilerin hasta güvenliği ile ilgili kavramları, hasta hakları ve güvenliği problemlerinin nedenlerini ve hasta güvenliğinin nasıl artırılabileceğini bilmesi amaçlanmaktadır.
    Dersin İçeriği Hasta güvenliği, hasta güvenliği kültürü, ekip çalışması ve iletişim, hasta güvenliğinin ölçülmesi ve artırılması, bildirim ve öğrenme sistemleri, ilaç güvenliği, tıbbi hatanın açıklanması, Dünya Sağlık Örgütü hasta güvenliği programları, Türkiye`de hasta güvenliği.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster