ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Türkiye`de Coğrafi Mekanın Kullanımı ve Mülkiyeti COG511 GÜZ-BAHAR 3+0 S 7
    Öğrenme Çıktıları
    1-Mekân ve mekanın mülkiyeti kavramlarını tanımlar.
    2-Yeryüzündeki atmosfer, hidrosfer altında ve litosfer üzerindeki coğrafi alanları ayırt eder.
    3-Mekan ve insan etkileşimde toprak özelinde araziden faydalanma hususunu değerlendirir.
    4-Mekanın yönetimi mülkiyet, tapu ve kadastro kavramlarını tanımlar.
    Ön Koşul Yok
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Bekir GÖKMEN
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1.Günel, K. (1997). Coğrafyanın Siyasal Gücü, İstanbul:Çantay Kitapevi. K2. DPT. (2007). Toprak ve Su Kaynaklarının Kullanımı ve Yönetimi, Dokuzuncu Kalkınma Planı (2007-2013), , Özel İhtisas Komisyonu Raporu, Devlet Planlama Teşkilatı, Yayın No: 2718, Ankara. K3.Özçağlar, A. (2011). İdari Coğrafya. Ankara:Ümit Ofset Matbaacılık.
    Yardımcı Kitap YK1.T.C. Maliye Bakanlığı. (2010). Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Temel Mesleki Eğitim Ders Notları I, Ankara. YK2.T.C. Maliye Bakanlığı. (2010) Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Temel Mesleki Eğitim Ders Notları II, Ankara.
    Dersin Amacı Coğrafi mekânın ne olduğunu anlamak. Farklı mekanların sahip olduğu coğrafi potansiyelleri öğrenmek. Mekânların sahip olduğu coğrafi özellikler doğrultusunda farklı kullanım ve yararlanmaya tâbi tutulduğunu farketmek. Mekanın devlet, birey ve tüzel kişilikler kapsamında mülkiyetlerini incelemek. Tapu ve kadastro kavramları ile bunların mekânsal çeşitliliklerini öğrenmek.
    Dersin İçeriği Mekanın tanımı ve arazinin kaabiliyet esasına göre sınıflandırılması. Jeomorfolojik birimlerin insan tarafından değerlendirilme koşulları , mekanın yönetilmesi ve birey-devlet arasındaki mülkiyet özellikleri, tapu ve kadastro özellikleri.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster