ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Osmanlı Devleti`nde Kütüphane Kültürü ve Bilimsel Hayata Katkıları BBY542 GÜZ-BAHAR 3+0 S 8
    Öğrenme Çıktıları
    1-Bu dersin sonunda öğrenci, Osmanlı kütüphanelerinin çeşitlerini tanır.
    2-Osmanlı kütüphaneleri dermeleri ve genişletilme yolları hakkında bilgi sahibi olur.
    3-Osmanlı Devleti`nde Kütüphane Kataloglarını tanır.
    4-Kütüphanelerin Osmanlı eğitim-öğretimine katkıları hakkında bilgi sahibi olur.
    5-Kütüphanelerin Osmanlı bilimsel yaşamına katkıları hakkında bilgi sahibi olur.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Doç. Dr. Hilal Çiftçi
    Dersi Verenler

1-)Doçent Dr Hilal Çiftçi

Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K-1. Erünsal, İsmail.E. (1999). "Osmanlı Kütüphanelerinin Tarihi Gelişimi", Osmanlı Devleti`nde Bilim, Kültür ve Kütüphaneler içinde (235-246). Yay. Hazl. Özlem Bayram [ve diğerleri]. Ankara: Türk Kütüphaneciler Derneği.
    Yardımcı Kitap YK-1. Tekeli, İ. - İlkin, S. (1999). Osmanlı İmparatorluğu`nda Eğitim ve Bilgi Üretim Sisteminin Oluşumu ve Gelişimi. Ankara: Türk Tarih Kurumu.
    Dersin Amacı Dersin temel amacı öğrencilere Osmanlı döneminde kurulan kütüphanelerin dermeleri, çeşitleri, katalogları, Osmanlı eğitim-öğretim ve bilimsel yaşamına katkılarının incelenmesidir. Öğrencilerin Osmanlı?da kütüphane kültürünün gelişim süreci konusunda bilgi sahibi olmalarına yönelik beceriler kazandırmaktır.
    Dersin İçeriği Bu dersin kapsamında Osmanlı döneminde kurulan kütüphanelerin dermeleri, çeşitleri, katalogları, Osmanlı eğitim-öğretim ve bilimsel yaşamına katkıları incelenerek Öğrencilerin Osmanlı?da kütüphane kültürünün gelişim süreci konusunda bilgi sahibi olmalarına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster