ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Orta Doğu ve Demokrasi ULS519 GÜZ-BAHAR 3+0 Fak./ Üni. S 7
    Öğrenme Çıktıları
    1-Bir yönetim biçimi olarak demokrasiyi temel ilkeleriyle birlikte analiz eder.
    2-Orta Doğu ülkelerinin siyasal tarihlerini değerlendirir.
    3-Orta Doğu ülkelerini siyasal sistemleri ve demokratik uygulamaları yönüyle tartışır.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Serkan Ünal
    Dersi Verenler

1-)Doktor Öğretim Üyesi Serkan Ünal

Ders Yardımcıları -
    Kaynaklar K1. Dursun, D., Arı T., Pirinççi F., Ataman M., Ayhan. V., İnat, K. & Caşın, M. H. (2013). Orta Doğu`da Siyaset. AÖF. K2. Arı T. (2012). Geçmişten Günümüze Orta Doğu: Siyaset Savaş ve Diplomasi, C.I, MKM. K3. Yılmaz, T. (2009). Uluslararası Politikada Orta Doğu, Barış Kitap Basım Yayın. K4. Şaylan, G. (1998) Demokrasi ve Demokrasi Düşüncesinin Gelişmesi, TODAİE.
    Yardımcı Kitap YK1. Orta Doğu Ülkeleri Anayasaları, constituterpoject.org YK2. Touraine A. (2011). Demokrasi Nedir?, Yapı Kredi Yayınları.
    Dersin Amacı Bu ders, günümüzde petrol, çatışma, terör ve anti-demokratik yönetim gibi birçok olumsuz kavramla birlikte anılan Orta Doğu ülkelerini, ülkelerin tarihsel arka planları, siyasal sistemleri, iç dinamikleri yer altı zenginlikleri ve Batı ile ilişkileri gibi yönleriyle inceleme amacındadır.
    Dersin İçeriği Derste ilk olarak demokrasinin tarihçesi ve temel ilkeleri yanında Orta Doğu kavramı üzerinde durulmakta, Orta Doğu coğrafyası, ülkelerin siyasal tarihleri, siyasal sistemleri, iç dinamikleri, yer altı zenginlikleri ve Batı ile ilişkileri gibi çeşitli yönleriyle ele alınmaktadır. Ayrıca Orta Doğu kapsamına giren Suriye, Irak, İran, Lübnan, İsrail, Filistin, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Yemen ayrı ayrı incelenirken bu ülkelerin demokrasi ile ne derece bağlantılı olduklarına değinilmekte ve demokrasinin Orta Doğu coğrafyası için neden tercih edil(e)mediği analiz edilmektedir.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster