ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Eğitimde Araştırma Yöntemleri ve Bilim Etiği EPÖ501 GÜZ-BAHAR 3+0 Z 8
    Öğrenme Çıktıları
    1-Eğitim araştırmaları ile ilgili temel kavramları açıklar.
    2-Eğitim araştırmaları için bilimsel veri toplama yöntemlerini seçer.
    3-Eğitim araştırmalarında kullanılacak istatistiksel yöntemlerini belirler.
    4-Tez, makale, bildiri gibi akademik çalışmaları inceler.
    5-Tez, makale, bildiri gibi akademik ve özgün çalışmaları üretir.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Doç. Dr. Özlem Yeşim Özbek
    Dersi Verenler

1-)Doçent Dr Özlem Yeşim Özbek

Ders Yardımcıları Öğr. Gör. Ayşegül Şahin
    Kaynaklar 1. Büyüköztürk Ş. ve diğerleri (2008). Bilimsel Araştırma Yöntemleri. Ankara: Pegem Akademi. 2. Kaptan, S. (1998). Bilimsel Araştırma ve İstatistik Teknikleri. Ankara: Tekışık WEB Ofset Tesisleri. Sf. 5-44. 3. Yıldırım, A. (2003). Sosyal Bilimlerde Nitel Araştırma. Ankara: Seçkin Yayıncılık. 4. Glass, G. V., & Hopkins, K. D. (1996). Statistical Methods in Education and Psychology. Needham Heights, MA 5. Büyüköztürk, Ş. Sosyal bilimler için veri analizi kitabı.
    Yardımcı Kitap -
    Dersin Amacı Derste bilimsel tutum ve davranış geliştirmek, veri tabanlarında tarama yapabilmek, bilimsel yöntemleri kullanarak araştırmalar planlayıp veri toplayabilmek ve araştırma sonuçlarının raporunu yazma uygulamalı olarak öğrencilere öğretilecektir.
    Dersin İçeriği Lisansüstü öğrencileri, bilimsel araştırma yöntemleri ile ilgili temel kavramlar ile tanıştırıp, bilimsel araştırma önerisi hazırlama sürecini deneyimlemelerini sağlayarak, uygun araştırma yöntem ve teknikleri ile çalışmalarını uygulayıp, istatistiksel veriler ile elde edilen bulgu ve sonuçları, bilimsel yazım kurallarına ve etik kurallara uygun biçimde yazılı bir rapor olarak sunmalarını amaçlar.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster