ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    İslam İktisad Düşüncesi TİB534 GÜZ-BAHAR 3+0 S 7
    Öğrenme Çıktıları
    1-İslam Ekonomisi Biliminin Başlıca Teorilerini ve Terminolojisini açıklar.
    2-İslam Ekonomisinin Temel Kavramlarını idrak eder.
    3-İslam Ekonomisinin Tarihini ve Gelişim Aşamalarını Diğer Ekonomik Sistemlerle Mukayeseli Olarak analiz eder.
    4-İslam İktisadı Alanında Elde Edilen Bilgileri Modern Ekonomi Kavramları İle Mukayeseli Olarak açıklar.
    Ön Koşul Bu dersin ön koşulu yoktur.
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Doç. Dr. Mehmet Ali AYTEKİN Doç. Dr. Cemil LİV Dr. Öğrt. Üyesi Hidayet ZERTÜRK
    Dersi Verenler -
    Ders Yardımcıları Bölümün öğretim elemanları
    Kaynaklar K1. Celal Yeniçeri, İslâm İktisadının Esasları. İstanbul: Şamil Yayınevi, 1980.
    Yardımcı Kitap Yk1. Osman Eskicioğlu, İslam ve Ekonomi. İzmir: Anadolu Yayınları, 1999.
    Dersin Amacı İslami yasalar ve ekonomik kanunlar, diğer ekonomik sistemler, İslam?da üretim tüketim, servet, ticaret, fiyatlar, bankacılık, istikraz ve maliye gibi konular klasik dönem analizleri yapılarak günümüz fıkhına uyum esasları tartışılır.
    Dersin İçeriği İslami yasalar ve ekonomik kanunlar, diğer ekonomik sistemler, İslam?da üretim tüketim, servet, ticaret, fiyatlar, bankacılık, istikraz ve maliye gibi konular
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster