ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Tanımı
  • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
    Kıraat Farklılıklarının Kur`an Yorumuna Etkisi TİB554 GÜZ-BAHAR 3+0 S 8
    Öğrenme Çıktıları
    1-Kıraat ile ilgili ferşi farklılıkları analiz eder.
    2-Kıraat farklılıklarının Kur`an yorumuna etkisini tartışır.
    3-Alana ait kuramsal ve uygulamaya dönük kapsamlı içerikleri sentezler.
    4-Sahip olduğu alan bilgilerini farklı çalışma ortamlarında sergiler.
    5-Uygulamaya dönük bilimsel araştırmalar düzenler.
    Ön Koşul -
    Ders Dili Türkçe
    Dersin Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Abdulhekim AĞIRBAŞ
    Dersi Verenler

1-)Doktor Öğretim Üyesi İsmail Kılıç

Ders Yardımcıları Bölümün Öğretim Elemanları
    Kaynaklar K1. Ünal, M. (2019). Kur`ân`ın Anlaşılmasında Kırâat Farklılıklarının Rolü. Hacıveyiszade İlim ve Kültür Vakfı Yayınları, İstanbul. K2. Karaçam, İ. (1996). Kırâat İlminin Kur`an Tefsirindeki Yeri ve Mütevatir Kırâatların Yorum Farklarına Etkisi. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı, İstanbul. K3. Çetin, A. (2010). Kıraatlerin Tefsire Etkisi. Ensâr Neşriyat, İstanbul.
    Yardımcı Kitap YK1. İsfahânî, R. E. K. M. (1430/2009). el-Müfredât fî Garîbi`l-Kur`an. Thk. Safvân Adnân Davûdî. 4. Baskı. Daru`l-Kalem, Dımeşk. YK2. Muhaysin, M. S. (1404/1984). el-Kırâât ve Eseruha fi Ulûmi`l-Arabiyye. 2 Cilt. Mektebetü Külliyati`l-Ezheriyye, Kahire.
    Dersin Amacı Bu ders, ferşu`l-hurûf kapsamındaki kıraat farklılıklarının anlam bakımından Kur`an âyetlerinde ne gibi değişikliklere yol açtığını örnekler eşliğinde incelemeyi ve kıraat farlılıklarının farklı ilimlerle olan ilişkisini analiz etmeyi amaçlar.
    Dersin İçeriği Klasik tefsir ve kıraat eserlerinde kıraat farklılıklarına yönelik yorum ve açıklamaları mukayeseli olarak inceler. Bu bağlamda müelliflerin kıraatleri tevcih ve temellendirme yöntemini, kıraatleri kabul kriterlerini, tercih ve tenkit ettikleri kıraatleri öğrenir.
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster