ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Giriş: Temel Kavramlar [İktisat, ihtiyaç, kaynak, fayda, mal-hizmet, üretim, üretim faktörleri (toprak, emek, sermaye, teşebbüs), arz, talep, fiyat, piyasa, denge, serbest-ekonomik mal, yatırım-tüketim malı ve ara mal) kamusal-özel mal, etkinlik, alternatif maliyet], K1 Bölüm 1, K2 Bölüm 1, YK1 Bölüm 1
    2 Üretim imkânları (Dönüşüm) eğrisi, Piyasa ve Türleri: Mal ve faktör piyasaları, Tam rekabet piyasası (tanımı ve varsayımları), eksik rekabet piyasaları (türler ve tanımlar), Ekonomik sistemler, K1 Bölüm 2, K2 Bölüm 2, YK1 Bölüm 1
    3 Arz ve talep fonksiyonları, piyasada dengenin teşekkülü; Arz ve talep eğrilerinde kaymalar, toplam arz ve toplam talep eğrilerinin türetilmesi (tablo hâlinde ve cebirsel, geometrik olarak) K1 Bölüm 3, K2 Bölüm 2, YK1 Bölüm 1,2 ve 3
    4 Elâstikiyet [Genel tanımı, türleri (talep elâstikiyeti, arz elâstikiyeti, çapraz elâstikiyet, gelir elâstikiyeti) K1 Bölüm 4, K2 Bölüm 3, YK1 Bölüm 2 ve 3
    5 Tüketici ve üretici artığı; piyasa mekanizması ve etkinlik; hükûmetlerin piyasalara müdahalesi ve üretici, tüketici artığında, toplam artıkta değişme (tavan ve taban fiyat uygulaması: Asgarî ücret ve kira tavanı örnekleri) K1 Bölüm 5, bölüm 6; K2 Bölüm 4, YK1 Bölüm 3
    6 Tüketici dengesi: Kardinalist yaklaşım (Fayda fonksiyonu, azalan marjinal fayda kanunu), marjinal fayda eğrisinden ferdî talep fonksiyonunun türetilmesi K1 Bölüm 8, K2 Bölüm 5, YK1 Bölüm 4
    7 Tüketici dengesi: Ordinalist yaklaşım (Kayıtsızlık eğrileri analizi) [Kayıtsızlık eğrisi ve özellikleri, bütçe doğrusu, tüketici dengesi, tüketici geliri artışı ve dengede değişme, mal fiyatında düşüş ve dengede değişme; fiyat-tüketim eğrisinin türetilmesi, ferdî talep eğrisinin türetilmesi) K1 Bölüm 9, K2 Bölüm 5, YK1 Bölüm 4
    8 Üretim, Genel ve Kısmi Üretim Fonksiyonu, Azalan Verimler Kanunu, Ortalama ve Marjinal Ürün fonksiyonlarının geometrik olarak türetilmesi K1 Bölüm 11, K2 Bölüm 6, YK1 Bölüm 5
    9 Maliyetler: Temel kavramlar ve Türler, kısa dönemde firma maliyetleri K1 Bölüm 11, K2 Bölüm 6, YK1 Bölüm 6
    10 Firma Gelirleri ve firma dengesi (Tam rekabet altında, kısa dönemde) [firma gelirleri, firma dengesi, firma arz eğrisinin türetilmesi] K1 Bölüm 12, K2 Bölüm 7, YK1 Bölüm 7
    11 Monopol piyasası: Firma gelirleri, firma maliyetleri ve firma dengesi; Monopol-tam rekabet mukâyesesi K1 Bölüm 13, K2 Bölüm 8, YK1 Bölüm 8
    12 Monopollü rekabet piyasası, Reklâm, mal ve fiyat farklılaştırması K1 Bölüm 14, K2 Bölüm 9, YK1 Bölüm 9
    13 Duopol ve oligopol piyasaları: Tanımlar, oligopol piyasasının genel karakteristik özellikleri, Cournot modeli, Sweezy modeli (dirsekli talep analizi) K1 Bölüm 15, K2 Bölüm 10, YK1 Bölüm 9
    14 Oyun teorisi: Statik oyun modeli (temel mantığı, mahkûm dilemmâsı, 2 oyunculu ve 2 stratejili oyun), duopolde firma davranışlarına uygulanması K1 Bölüm 15, K2 Bölüm 10, YK1 Bölüm 9
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster