ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Genel ilkyardım kavram ve terminolojisi. İlkyardımın öncelikli amaçları. K-1 3-10
    2 İlkyardımın temel uygulamaları, ilkyardımcının müdahale ile ilgili yapması gerekenler, hayat kurtarma zinciri. Hasta yaralının ve olay yerinin değerlendirilmesi, hasta yaralının değerlendirilmesi, hasta yaralının ilk değerlendirme aşamaları, hasta/yaralının ikinci değerlendirme aşamaları, olay yerini değerlendirilmesi. K-1 12-18
    3 Temel yaşam desteği, solunum ve kalp durması, hava yolu tıkanıklığı ve hava yolunu açma, dış kalp masajı, solunum yolu tıkanıklığı ve yapay solunum, tam tıkanıklık olan kişilerde heimlich manevrası. K-1 32- 43
    4 Kanamalarda ilkyardım, kanama ve çeşitleri, kanamalarda ilkyardım uygulamaları, hangi durumlarda turnike uygulanmalıdır, şok, şok belirtileri ve çeşitleri, şokta ilkyardım uygulamaları, şok pozisyonu. K-1 75 - 85
    5 Yaralanmalarda ilkyardım, ciddi yaralanmalarda ilkyardım, delici göğüs yaralanmalarında ilkyardım, delici karın yaralanmalarında ilkyardım, kafatası ve omurga yaralanmalarının önemi, kafatası ve omurga yaralanmalarının çeşitleri ve belirtileri, kafatası ve omurga yaralanmalarında ilkyardım. K-1 92 -95
    6 Yanık donma sicak çarpmasında ilkyardim. Yanığın ciddiyetini belirleyen faktörler, yanıkların dereceleri, yanığın vücuttaki olumsuz etkileri, ısı ile oluşan yanıklarda ilkyardım, kimyasal yanıklarda ilkyardım, elektrik yanıklarında ilkyardım, sıcak çarpması belirtileri, sıcak çarpmasında ilkyardım, donuk belirtileri, donukta ilkyardım. K-1 156 - 165
    7 Kırık çıkık ve burkulmalarda ilkyardım. K-1 105- 112
    8 Bilinç bozukluklarında ilkyardım. K-1 137 - 139
    9 Zehirlenmelerde ilkyardım, solunum yoluyla zehirlenmede ilkyardım, cilt yolu ile zehirlenmede ilkyardım, zehirlenmelerde genel ilkyardım kuralları, karbonmonoksit zehirlenmeleri. K-1 144 - 149
    10 Göz kulak ve buruna yabancı cisim kaçmasında ilkyardım, göze yabancı cisim kaçmasında ilkyardım, kulağa yabancı cisim kaçmasında ilkyardım, buruna yabancı cisim kaçmasında ilkyardım. K-1 90-117
    11 Boğulmalarda ilkyardım. K-1 62 66
    12 Hasta yaralı taşıma teknikleri, hasta yaralı taşımasında genel kurallar. K-1 173 - 182
    13 Acil taşıma teknikleri, sürükleme yöntemleri, araç içindeki yaralıyı taşıma, sedye ile taşıma teknikler. K-1 183 - 189
    14 İlk yardım ile ilgili mevzuat. K-1 193
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster