ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi

• Ders Akışı
  • Hafta Konular Ön Hazırlık
    1 Elektrikle çalışmalarda İSG. Tanımlar, elektrik enerjisi, elektrik akımı, amper, metallerde, elektrotlerde ve diğer ortamlarda elektrik akımı. K1-K7 ve YK1-YK7
    2 Elektromanyetizma, OHM Kanunu, akım yoğunluğu, doğru akım, alternatif akım, galvonometre. Küçük gerilim, tehlikeli gerilim, alçak gerilim, yüksek gerilim, dokunma gerilimi, adım gerilimi. K1-K7 ve YK1-YK7
    3 Elektrikle çalışmalarda İSG riskleri ve alınması gereken önlemler. Genel güvenlik, yetkinlikler. K1-K7 ve YK1-YK7
    4 Koruma topraklaması, koruma iletkeni, sıfır iletkeni, sıfırlama. Topraklama, topraklayıcının yayılma direnci, topraklamanın kontrolü, gövde teması. K1-K7 ve YK1-YK7
    5 Kısa devre, hata akımı ve gerilimi, kaçak akımı, aşrı gerilim, iç ve dış aşırı gerilim, üç fazlı gerelim. Yıldırım çarpması, paratoner koruma, Faraday kafes sistemi, Franklin çubuğu. K1-K7 ve YK1-YK7
    6 Hava hattı, yüksek gerilim hatları, direkler. İnşaat şantiyeleri. Fiş, priz, buat, emniyet hattı, emniyet mesafesi. Aydınlatma tesisleri. K1-K7 ve YK1-YK7
    7 Acil durum aydınlatması ve yönlendirmesi, kaçış yolları aydınlatması. Elektrikli makineler, bağlantıları, sigortalar, gerilim altındaki bölümler, panolar, tevzi tabloları. K1-K7 ve YK1-YK7
    8 Transformatörler, kondansatörler, jeneratör, akümülatör batarya ve tesisleri. K8-K10 ve YK8-YK10
    9 Seyyar iletkenler. Elektrikli el aletleri, taşınabilir aletlerin topraklanması. Elektrikli kaynak makineleri. K8-K10 ve YK8-YK10
    10 Ark ve kıvılcım çıkaran elektrik motorları, patlayıcı ve yanıcı madde bulunan ortamlar. Alev sızdırma teçhizatı. K8-K10 ve YK8-YK10
    11 Elektrikle çarpılma ve elektrik kazaları. İlk yardım, acil müdahale yönetimi. Elektrik akımının insan vücuduna etkileri. K8-K10 ve YK8-YK10
    12 Koruyucu yalıtım, kaçak akım rölesi. Statik elektrik, birbirine bağlama ve topraklama, iyonizasyon. K8-K10 ve YK8-YK10
    13 Elektrik kuvvetli akım tesisleri, elektrik iç tesisleri. K8-K10 ve YK8-YK10
    14 Gerilim altındaki elektrik devreleri ve makineleri. İlgili standart ve mevzuat. K8-K10 ve YK8-YK10
    Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster