ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Alternatif Akım Devre Analizi CHB110 BAHAR 3+1 Z 5
  Öğrenme Çıktıları
  1-Alternatif akımı tanıyabilme, sinüzoidal bir büyüklüğe ait değerleri kavrar.
  2-AA`da R, L, C devre elemanlarının davranışlarını kavrar
  3-AA`da R-L-C devre elemanları üzerinde harcanan güç türlerini tanır.
  4-Üç fazlı sistemlerde akım, gerilim ve güç değerlerinin hesaplarını kavrar.
 • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
 • EtkinlikKatkı Yüzdesi

  (100)

  SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
  Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14456
  Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)000
  Ödevler0000
  Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
  Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)4012020
  Proje0000
  Laboratuar 0000
  Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6016060
  Diğer 0000
  Toplam İş Yükü(Saat)   136
  Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     4,53 ---- (5)
  Dersin AKTS Kredisi   5
 • Ders Akışı
 • Hafta Konular Ön Hazırlık
  1 Sinüzoidal bir büyüklüğe ait değerler Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  2 A.A. büyüklüklerini vektörel ifade eder, kompleks sayıları devre çözümleri Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  3 Omik direnç üzerinde akım, gerilim, güç, faz açısı ilişkileri. Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  4 Kondansatör üzerinde akım, gerilim, güç, faz açısı ilişkileri Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  5 İndüktans üzerinde akım, gerilim, güç, faz açısı ilişkileri Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  6 (R,L,C) paralel devresinde akım, gerilim, güç, faz açısı terimlerini grafoanalitik açıklaması Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  7 (R,L,C) devreleri için empedansı kompleks olarak belirtilmesi Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  8 Ara Sınav
  9 Seri ve paralel devrelerde rezonans Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  10 (R L C) Devrelerde Güç Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  11 Güç Katsayısının Düzeltilmesi Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  12 Üç fazlı sistemin elde edilmesi Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  13 Üç fazlı sistemde fazları vektörel ve grafik olarak inceler. Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  14 Üç fazlı sistemde dengeli ve dengesiz yükler Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  15 Üç fazlı sistemde dengeli ve dengesiz yükler Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Karhan
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar Alternatif Akım Devreleri & Problem Çözümleri, Mustafa Yağımlı , Feyzi Akar. Alternatif Akım (AC) Devre Analizi, Seçkin Yayıncılık, Yrd. Doç. Dr. Hasan Selçuk Selek. Ders notları.
  Yardımcı Kitap Ders notları.
  Dersin Amacı Alternatif akım devreleri ile ilgili teorem ve kavramları kavrayabilme, gerekli hesaplamalarını yapabilme.
  Dersin İçeriği Sinüzoidal bir büyüklüğe ait değerler A.A. büyüklüklerini vektörel ifade eder, kompleks sayıları devre çözümleri A.A. büyüklüklerini vektörel ifade eder, kompleks sayıları devre çözümleri Kondansatör üzerinde akım, gerilim, güç, faz açısı ilişkileri İndüktans üzerinde akım, gerilim, güç, faz açısı ilişkileri (R,L,C) seri devresinde akım, gerilim, güç, faz açısı terimlerini grafoanalitik açıklaması (R,L,C) paralel devresinde akım, gerilim, güç, faz açısı terimlerini grafoanalitik açıklaması (R,L,C) devreleri için empedansı kompleks olarak belirtilmesi Seri ve paralel devrelerde rezonans (R L C) Devrelerde Güç Güç Katsayısının Düzeltilmesi Üç fazlı sistemin elde edilmesi Üç fazlı sistemde fazları vektörel ve grafik olarak inceler. Üç fazlı sistemde dengeli ve dengesiz yükler.
 • Program Yeterlilik Çıktıları
 • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
  1 Test ekipmanını kullanır. 2
  2 Analog ve Dijital teoriyi bilir. 5
  3 Protokol bilgisine sahiptir. 1
  4 İhtiyaç analizi yapar. 2
  5 İş organizasyonu yapar. 2
  6 Problem çözer. 4
  7 Karar verir. 2
  8 Sistem bütünlüğünü sağlar. 3
  9 İletişim kurar. 2
  10 Teknolojiyi takip eder. 1
  11 Araştırır, girişimde bulunur ve üretir. 2
  12 Takım çalışmasını bilir ve çalışanlarla iletişim kurar. 1
  13 Esnektir ve kendi kendine öğrenebilir. 1
  14 Gözlem yapar ve karar verir. 1
  15 Risk alır. -
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster