ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Ölçme Tekniği ve Metroloji CMT107 GÜZ 3+1 Z 4
  Öğrenme Çıktıları
  1-A. İş Güvenliği
  2-B. Ölçme Ve Cihaz İlkeleri.
  3-C. Doğru Akım Ölçmeleri.
  4-D. Alternatif Akım Ölçmeleri.
  5-E. Güç Ve İş (Enerji) Ölçmeleri.
  6-F. Devre Elemanları Ve Parametrelerin Ölçülmesi.
  7-G. Osilaskop İle Ölçmeler.
  8-H. Mekanik Ölçümler
 • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
 • EtkinlikKatkı Yüzdesi

  (100)

  SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
  Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14456
  Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)10330
  Ödevler010220
  Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
  Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)4011010
  Proje0000
  Laboratuar 0000
  Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6012020
  Diğer 0000
  Toplam İş Yükü(Saat)   136
  Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     4,53 ---- (5)
  Dersin AKTS Kredisi   4
 • Ders Akışı
 • Hafta Konular Ön Hazırlık
  1 İş Güvenliği Ders notlarının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB’deki sitelerin araştırılması.
  2 İş Güvenliği-Ölçme ve Cihaz İlkeleri Ders notlarının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB’deki sitelerin araştırılması.
  3 Ölçme ve Cihaz İlkeleri Ders notlarının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB’deki sitelerin araştırılması.
  4 Doğru Akım Ölçmeleri Ders notlarının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB’deki sitelerin araştırılması.
  5 Doğru Akım Ölçmeleri-Alternatif Akım Ölçmeleri Ders notlarının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB’deki sitelerin araştırılması.
  6 Alternatif Akım Ölçmeleri Ders notlarının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB’deki sitelerin araştırılması.
  7 Güç ve Enerji Ölçmeleri Ders notlarının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB’deki sitelerin araştırılması.
  8 Ara Sınav
  9 ARA SINAV Ders notlarının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB’deki sitelerin araştırılması.
  10 Güç ve Enerji Ölçmeleri Ders notlarının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB’deki sitelerin araştırılması.
  11 Devre Elemanları ve Parametrelerin Ölçülmesi Ders notlarının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB’deki sitelerin araştırılması.
  12 Devre Elemanları ve Parametrelerin Ölçülmesi Ders notlarının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB’deki sitelerin araştırılması.
  13 Osiloskop ile Ölçmeler Ders notlarının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB’deki sitelerin araştırılması.
  14 Osiloskop ile Ölçmeler Ders notlarının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB’deki sitelerin araştırılması.
  15 Mekanik Ölçmeler Ders notlarının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB’deki sitelerin araştırılması.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Dr. Öğr. Üyesi Musa Faruk ÇAKIR
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar Elektrik- Elektronik Ölçmeleri ve İş Güvenliği / Mahmut Nacar
  Yardımcı Kitap Ders Notları
  Dersin Amacı 1.İş güvenliği kavrama, kazalara karşı güvenlik önlemlerine uygun davranmayı kavrayabilme. 2.Ölçmenin temel ilkeleri, ölçme hatalarının çeşitleri ve hesaplanmasını yapabilme. 3.Ölçü aletlerinin çalışma ilkelerini tanıyabilme. 4.Elektrik, elektronik ve mekanik büyüklükleri ölçebilme
  Dersin İçeriği İş Güvenliği,Ölçme Ve Cihaz İlkeleri,Doğru Akım Ölçmeleri,Alternatif Akım Ölçmeleri,Güç Ve İş (Enerji) Ölçmeleri,Devre Elemanları Ve Parametrelerin Ölçülmesi,Osilaskop İle Ölçmeler ve Mekanik Ölçümler.
 • Program Yeterlilik Çıktıları
 • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
  1 Mesleğindeki gelişmeleri takip eder. 4
  2 Mesleğinde bilgisayarı kullanır. 2
  3 Şema okur, devreye uygular. 5
  4 Üst birimlerden aldığı iş tanımını anlar, yorumlar, alt birimlere aktarır. -
  5 İş organizasyonu yapar. -
  6 İleri teknoloji ve özellik isteyen uygulamaları yapar, alt birimlere aktarır. -
  7 Takım çalışmasının önemini bilir. 4
  8 Sorumluluk ve risk alır 4
  9 İletişim kurar. 3
  10 Karar verir. 5
  11 İhtiyaç analizi yapar 4
  12 Problem çözer. 5
  13 Rapor yazar. 5
  14 Kendi işini kurabilir. 3
  15 Ekipmanları kullanır, bakım ve onarımını yapar, kayıtlarını tutar. 3
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster