ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Doğru Akım Devreleri CCT109 GÜZ 3+1 Z 5
  Öğrenme Çıktıları
  1-Temel elektrik kavramlarını (akım, gerilim, yük vb.) açıklar.
  2-Elektrik devre elemanlarını tanır.
  3- Elektrik devrelerinde iş, güç ve enerjiyi tanımlar ve uygulamalar yapar.
  4- Doğru akım devrelerine devre teoremlerini uygular.
  5- Manyetik elemanları tanır, manyetik alanı ve elektromıknatıslığı açıklar.
 • AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU
 • EtkinlikKatkı Yüzdesi

  (100)

  SayısıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
  Ders Süresi (Hafta x Ders Saati)14456
  Sınıf Dışı Ders Çalışma Süresi (Ön çalışma, pekiştirme)14456
  Ödevler0000
  Kısa Süreli Sınavlar (sınav + hazırlık) 0000
  Ara Sınavlar (sınav + hazırlık)4011010
  Proje0000
  Laboratuar 0000
  Yarıyıl Sonu Sınavı (sınav + hazırlık) 6011818
  Diğer 0000
  Toplam İş Yükü(Saat)   140
  Toplam İş Yükü(Saat)/ 30 (s)     4,67 ---- (5)
  Dersin AKTS Kredisi   5
 • Ders Akışı
 • Hafta Konular Ön Hazırlık
  1 Maddenin yapısı ve elektron teorisi. Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  2 İletkenler, yalıtkanlar ve yarı iletkenlerin yapıları. Basit bir elektrik devresinde akım, gerilim ve direnç ilişkileri. Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  3 Doğru akım ve gerilim kaynakları. Direnç bobin ve kondansatörlerin doğru akım devrelerindeki davranışları Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  4 Seri, paralel ve seri-paralel devre çözümleri Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  5 Yıldız-üçgen dönüşümü Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması..
  6 Çevre akımları metodu Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  7 Elektrik devrelerinde güc, iş ve verim Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  8 Ara Sınav
  9 Thevenin teoremi Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  10 Norton teoremi Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  11 Maksimum güç aktarımı teoremi Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  12 Düğüm yöntemi Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  13 Süper pozisyon yöntemi Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  14 Mıknatıs ve manyetik elemanlar. Bir iletken etrafında oluşan manyetik alan Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  15 Manyetik alanların birbirine etkisi Ders kitabının ilgili bölümlerinin önceden okunarak derse gelinmesi, derste işlenen konuların tekrar analizi ve konuyla ilgili WEB`deki sitelerin araştırılması.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Öğr. Gör. Hasan Dede
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar DC-AC Devre Analizi - Hüseyin Demirel
  Yardımcı Kitap -
  Dersin Amacı Elektrik bilimi temel kavramlarını öğretmek. Doğru akım uygulamalarını içeren metot ve yöntemleri öğreterek temel devre çözüm yöntemlerini uygulamak
  Dersin İçeriği Maddenin yapısı ve elektron teorisi, İletkenler, yalıtkanlar ve yarı iletkenlerin yapıları, Basit bir elektrik devresinde akım, gerilim ve direnç ilişkileri. Doğru akım ve gerilim kaynakları, Direnç bobin ve kondansatör, doğru akım devrelerindeki davranışları. Seri, paralel ve seri-paralel devre çözümleri. Yıldız-üçgen dönüşümü. Çevre akımları metodu. Elektrik devrelerinde güc ,iş ve verim. Thevenin teoremi. Norton teoremi. Maksimum güç aktarımı teoremi. Düğüm yöntemi. Süper pozisyon yöntemi. Mıknatıs ve manyetik elemanlar, Bir iletken etrafında oluşan manyetik alanı. Manyetik alanların birbirine etkisi.
 • Program Yeterlilik Çıktıları
 • Program Yeterlilik Çıktıları Katkı Düzeyi
  1 Elektrik ve Elektronik Teknolojisinin temel kanun ve ilkelerini öğrenip alanında karşılaşılacak problemlerin çözümünde kullanır. 4
  2 Mesleğinin gerektirdiği hesaplamaları yapar. 4
  3 Ev cihazlarının montajını yapar ve cihazların ilk çalışmalarını gerçekleştirip cihazların kullanımını açıklar. -
  4 Elektrikli cihazların çalışma prensiplerini kavrar. 2
  5 Elektrikli cihazların devre şemalarını okuyup akış diyagramlarını yorumlar. 2
  6 Ev cihazlarında kullanılan elektrik-elektronik komponentler ile mekanik komponentlerin yapısı ve çalışma prensiplerini açıklar, sağlamlık kontrollerini yapar. 3
  7 Elektrikli cihazlarda meydana gelebilecek arızaları tespit edip bu arızaları giderir. -
  8 Ev cihazlarının montajı ve arızalarının giderilmesinde gerekli ölçü aletleri, araç ve gereçleri kullanır. -
  9 Ev cihazlarında kullanılan elektronik program kartlarının yapısını, çalışmasını açıklar ve arıza tespitini yapar. 2
  10 Bilgisayar Destekli Tasarım Programlarını kullanarak proje ve sunumlar hazırlar. Office Program Bileşenleri ile internet arama motorlarını, yazılı ve sözlü iletişimi ve mesleki yabancı dil yeterliliklerini uygun seviyede kullanır. -
  11 Bağımsız çalışmada karar verir, disiplin içi ve disiplinler arası takım çalışması yapar, mesleki etik değerler ile kalite ve güvenlik bilincine sahip olur. -
  12 Hayat boyu öğrenmenin önemini benimsemiş, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyerek kendini sürekli geliştiren, küresel sorunları takip etme bilincine sahip birey olur. -
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster