ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Veri Yapıları ve Programlama CBL106 BAHAR 3+1 Z 6
  Öğrenme Çıktıları
  1-Farklı veri tipleri ile çalışmayı bilir ve program içerisinde ihtiyaca yönelik veri tipi oluşturur.
  2-Alt program kullanmanın gerekliliğini bilir, alt program tasarlar ve parametreleri ile birlikte hatasız yazar. Alt programları çağırır ve sonucunu kullanır.
  3-Program içerisinde ihtiyaca yönelik metin yada tipli dosyalar oluşturur ve bu dosyalar üzerinde veri okuma ve veri yazma işlemleri yapar.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Öğr. Gör. İsmail KARAMAN
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar K1 - Visual Studio 2013 ile Her Yönüyle C# 4.0 Kodlab Yayınları
  Yardımcı Kitap YK1 - Veri Yapıları ve Programlama Dersi Ders Notları
  Dersin Amacı Programlama dilleri içerisinde kullanılan verilerin geçici ve kalıcı olarak saklamayı ve kullanmayı, ihtiyaca yönelik kendi veri tipini tanımlayabilmeyi, modüler programlama tasarlamayı ve oluşturulan modülleri birden fazla program içerisinde kullanabilmeyi ve bu işlemleri öğrencilere meslek yaşantılarında nasıl kullanabileceklerini öğretmektir.
  Dersin İçeriği Diziler, Statik ve Dinamik Dizi Tanımlama İşlemleri, Tek Boyutlu Diziler,Birden Fazla Boyuta Sahip Diziler, Statik Diziler Üzerinde Kullanılan Metodlar, Koleksiyon Sınıfı, Dinamik Diziler ve Listelerin Kullanımı, String Sınıfı ve Stringler Üzerinde İşlemler, Alt Program oluşturma ve Alt program çeşitleri, Geriye Değer Döndüren Metodlar(Fonksiyonlar), Geriye Değer Döndüren Metodlar İle İşlemler, Geriye Değer Döndürmeyen Metodlar (Metodlar), Küresel (Global) ve Yerel (Local) Değişken ve Nesne Tanımlama İşlemleri ve Yapı Kullanımı, Programlama Dillerinde Dosyalama İşlemleri, Metin (Text) Dosyaları Oluşturma , Dosya Üzerinde Veri Yazma İşlemleri, Metin (Text) Dosyalar Üzerinde Veri Yazma ve Veri Okuma İşlemleri, Tipli Dosya Tanımlama ve Tipli Dosyalar Üzerinde Kullanılan Metodlar, Tipli Dosyalar Üzerinde Alıştırmalar
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster