ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Bilgisayar Donanımı CBL105 GÜZ 2+2 Fakülte Z 4
  Öğrenme Çıktıları
  1-Bilgisayar mimarisini bilir. Bu mimari içinde yer alan birimlerin birbirleri ile olan bağlantılarını ve işleyişlerini anlar.
  2-Klavye, mouse, ekran, yazıcı, tarayıcı, sürücü gibi temel giriş-çıkış birimlerini, yapılarını, teknik özelliklerini ve kurulumlarını bilir.
  3-Bilgisayar sistemlerinde kullanılan anakartların, işlemcilerin yapılarını, işleyişlerini, teknik özelliklerini ve kurulumlarını bilir.
  4-Belleklerin, genişleme yuvalarının çeşitlerini, yapılarını, işleyişlerini, teknik özelliklerini ve kurulumlarını bilir.
  5-Optik sürücülerin çeşitlerini, yapılarını, işleyişlerini, teknik özelliklerini ve kurulumlarını bilir.
  6-Chipsetlerin çeşitlerini , yapılarını, işleyişlerini, teknik özelliklerini bilir. BIOS ayarlarını bilir sistem donanımı için en uygun ayarlamaları yapar.
  7-Bilgisayar sistemlerinin bakım-onarımını yapar.
  8-Güncel gelişmelere paralel olarak gelişen yeni teknolojileri takip eder.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Öğr. Gör. Halis SERT
  Dersi Verenler

  1-)Öğretim Görevlisi Halis Sert

  Ders Yardımcıları
  Kaynaklar - Bilgisayar Donanımı Ders Notları
  Yardımcı Kitap - Mehmet ÖZGÜLER , Bilgisayar Donanımı, Abp Yayınları - Internet Kaynakları
  Dersin Amacı 1.Bilgisayar donanımında kullanılan birimleri, kartların ve cihazların yapılarını, çalışmalarını ve kullanımlarını kavrayabilme. 2. Bilgisayar sistemlerinin oluşturulması, montajı, bakım-onarımı için gerekli temel bilgileri ve becerileri edinebilme. 3. Programlama ve bilgisayarın işleyişi için gerekli donanım bilgilerini kavrayabilme.
  Dersin İçeriği Bilgisayar tanımı, çeşitleri, genel bilgiler. Bilgisayar mimarisi ve çalışma mantığı. Anakartlar, Veri yolları. Mikroişlemciler, işlemci montajı. Bağlantı portları, konnektörler. Belleklerin çalışma mantığı ve çeşitleri. Disk sürücülerinin çalışma mantığı ,Ide,Scsi diskler. Ekran Kartları. Bios ve bios yazılımları, bios ayarları, bios güncelleme. Bilgisayar montaj teknikleri. Sabitdisk formatlama ve birden fazla partisyona bölme. İşletim sistemi kurulması ve sistemin çalışır duruma getirilmesi. Güç kaynakları, Yazıcılar ve Tarayıcılar.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster