ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Koruyucu Bakım ve Arıza Teşhisi CİK218 BAHAR 3+0 S 3
  Öğrenme Çıktıları
  1-Soğutma sistem arızalarının hangi iç ve dış kaynaklardan oluşabileceğini tartışabilme, arıza teşhisine mantıksal adımlarla yaklaşabilme. Farklı model ve tiplerdeki kompresörlerin mekanik ve elektriksel arıza nedenlerini tanıyabilme ve bu arızaların nasıl teşhis edilebileceğini açıklar.
  2-Evaporatör ve kondenser arızalarını tanımlayabilme ve bu arızaları giderebilme. Genleşme elemanları, boru hatları ve diğer aksesuarlarda arıza teşhisi ve giderme yöntemlerini açıklar.
  3-Ev tipi, ticari ve endüstriyel tip soğutma sistemlerinin kontrol devrelerinde uygun aletler yardımıyla arıza teşhisi yapabilme. Yerel (lokal) tip iklimlendirme cihazlarındaki temel arızalara müdahale eder.
  4-İklimlendirme cihazlarının elektriksel kontrol devrelerinde ortaya çıkabilecek arızaları listeleyebilme ve bu arızaları giderir.
  5-Merkezi iklimlendirme sistemlerinin hava ve su devrelerinde ortaya çıkabilecek arıza durumlarını tanıyabilme ve bu arızaları giderir.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Öğretim Görevlisi Murat ALTUN
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar Koruyucu Bakım Ve Arıza Teşhisi ( Y.Doc.Hüseyin Bulgurcu)
  Yardımcı Kitap Uygulamalı Soğutma Tekniği (Nuri Özkul )
  Dersin Amacı 1. Yerleşik bakım ve koruyucu bakım uygulamalarının temel ilkelerini kavrayabilme. 2. Arıza teşhisine temel teşkil edecek şekilde teçhizat el kitaplarının ve verilerinin yorumlayabilme. 3. Bilinen test yöntemleri ve test teçhizatı uygulamalarını gerçekleştirebilme.
  Dersin İçeriği 1. Soğutma sistem arızalarının hangi iç ve dış kaynaklardan oluşabileceğini tartışabilme, arıza teşhisine mantıksal adımlarla yaklaşabilme. Farklı model ve tiplerdeki kompresörlerin mekanik ve elektriksel arıza nedenlerini tanıyabilme ve bu arızaların nasıl teşhis edilebileceğini açıklar. 2. Evaporatör ve kondenser arızalarını tanımlayabilme ve bu arızaları giderebilme. Genleşme elemanları, boru hatları ve diğer aksesuarlarda arıza teşhisi ve giderme yöntemlerini açıklar. 3. Ev tipi, ticari ve endüstriyel tip soğutma sistemlerinin kontrol devrelerinde uygun aletler yardımıyla arıza teşhisi yapabilme. Yerel (lokal) tip iklimlendirme cihazlarındaki temel arızalara müdahale eder. 4. İklimlendirme cihazlarının elektriksel kontrol devrelerinde ortaya çıkabilecek arızaları listeleyebilme ve bu arızaları giderir. 5. Merkezi iklimlendirme sistemlerinin hava ve su devrelerinde ortaya çıkabilecek arıza durumlarını tanıyabilme ve bu arızaları giderir.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster