ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Bitki Yetiştirme Ortamları PEY109 GÜZ 2+0 Fak./ Üni. S 4
  Öğrenme Çıktıları
  1-Çeşitli bitki yetiştirme ortamlarına olan gerekliliği kavrar.
  2-Çeşitli organik ve inorganik yetiştirme ortamlarını açıklar.
  3-Süs bitkileri yetiştiriciliği açısından yetiştirme ortamlarından beklenen özellikleri kavrar.
  4-Farklı ortamlarda bitki yetiştirme tekniklerini kavrar.
  Ön Koşul Yok
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Dr.Öğr. Üyesi Nuray ÇİÇEK
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar 1. Çiçek, N. 2017. Bitki Yetiştirme Ortamları. Yayınlanmamış Ders Notları. 2. Gül,A.2012. Topraksız Tarım. Hasad yayıncılık. 3. Güneş, A., Alpaslan, M. ve İnal, A. 2004. Bitki Besleme ve Gübreleme. A.Ü. Ziraat Fakültesi yayın No: 1539, Ders Kitabı: 492. 4. Çolak, A.H., Günay,T. 2011. Turbalık. Orman ve Su İşleri Yayınları. 5. Foust, J.E. 2010. Growing Media For Greenhouse Production. The University of Tennessee Press. 6. Alpaslan, M., Güneş, A., İnal, A. 2005. Deneme Tekniği. A.Ü. Ziraat Fakültesi yayın No: 1543, Ders Kitabı: 496. 7. Jones B Jr. 1997. Hidroponics. St. Lucie Press.
  Yardımcı Kitap 1. Kacar, B. ve Katkat, V. 2006. Bitki Besleme. Nobel Yayın 2. Kacar, B. ve Katkat, V. 1999. Gübreler ve Gübreleme Tekniği. Vipaş A.Ş. Bursa 3. Nuray ÇİÇEK`in master semineri, master ve doktora tezi 4. Nuray ÇİÇEK`in çeşitli yayınları.
  Dersin Amacı Peyzaj çalışmalarının canlı materyalleri olan otsu ve odunsu süs bitkilerinin farklı ortamlardaki yetiştirilme tekniklerini kazandırmak ve özelikle süs bitkileri yetiştiriciliğinde kullanılan organik ve inorganik materyalleri tanıtmaktır.
  Dersin İçeriği Bitki yetiştirme ortamlarının fiziksel ve kimyasal özelliklerini inceler, topraklı ve topraksız yetiştiriciliğin avantaj ve dezavantajlarını içermektedir.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster