ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  DİYABET HEMŞİRELİĞİ HEM209 GÜZ-BAHAR 2+0 S 4
  Öğrenme Çıktıları
  1-Diyabet hemşiresinin rol ve sorumluluklarını öğrenir.
  2-Diyabet hastalığının önlem, tanı, tedavi ve hemşirelik bakımı konusunda teorik bilgiyi kazanır.
  3-Diyabet hastalığı konusunda teorik bilgiyi, diyabetli bireyin bakım planına yansıtır.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Dr. Öğr. Üyesi Seher GÖNEN ŞENTÜRK
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar 1. Birol L., Akdemir N. (2005). İç Hastalıkları Hemşireliği, Extended 2 Print, New York: Offset Publications. 2. Lewis, SL, Heitlemper, MM, Dirksen, SR, O`Brien PG (2007). Medical-Surgical Nursing: Assessment and Management of Clinical Problems. 7th ed.Mosby Elsevier. 3. Erdogan S, Özcan Ş, et al. Diyabet Hemsireligi Temel Bilgiler, Ed.S.Erdogan, Yüce Yayınları, Istanbul, 2003.
  Yardımcı Kitap 1. Yılmaz T, Özcan Ş, Olgun N, et al. GAPDIAB Project as a Model Ed: Yılmaz, Printed by Gri Tasarım, İstanbul, 2003, p.45-51.
  Dersin Amacı Bu dersin amacı öğrencilere, diyabetli bireyin yönetimi ve eğitimi konusunda bilgi ve beceri kazandırmayı ve diyabet hemşireliği ile ilgili ulusal ve uluslararası alandaki ilerlemeler konusunda bilgi vermektir.
  Dersin İçeriği 1 Diyabetin Tanımı, Epidemiyolojisi, Sınıflandırılması Ve Tanı Kriterleri 2 Diyabet Hemşiresinin Rol Ve Sorumlulukları, Multidisipliner Ekip Yaklaşımı 3 Diyabetli Bireylerde Fizik Muayene 4 Oral Antidiyabetik İlaç Tedavisi 5 İnsulin Tedavisi, Lipohipertrofi İzlemi 6 Diyabette Tıbbi Beslenme Tedavisi 7 Diyabet Ve Egzersiz 8 Diyabetin Akut Ve Kronik Komplikasyonları 9 Diyabette Ayak Bakımı 10 Özel Durumlarda Diyabet Yönetimi (Seyahat, Bağışıklama, Cinsellik, Gebelik) 11 Diyabette Kendi Kendine İzlem Ve Önemi 12 Diyabette Psikososyal Sorunlar Ve Yaklaşımlar 13 Türkiye Ve Dünyadaki Diyabet Dernekleri 14 Diyabetli Bireyin Hemşirelik Bakım Planı Sunma
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster