ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Ege ve Yunan Tarihi TAR229 GÜZ 2+0 Fakülte S 3
  Öğrenme Çıktıları
  1-Ege, Yunan ve Akdeniz Medeniyetleri hakkında bilgileri kavrar.
  2-Ege, Yunan ve Akdeniz Medeniyetlerinin Anadolu Medeniyeti arasındaki etkileşimlerini ortaya koyacak bilgi birikimine sahip olur.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Dr. Ahmet GÖZLÜ
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar 1. Mansel, A. Müfid, Ege ve Yunan Tarihi, TTK, Ankara 2004. 2. Tekin, Oğuz,Eski Yunan ve Roma Tarihine Giriş, İletişim Yayınları, İstanbul 2008 3. Blunt, A.W.F.,Batı Uygarlığının Temelleri (çev. M. Erim), İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Yayınları, İstanbul 1984. 4. Tanilli, S.,Yüzyılların Gerçeği ve Mirası. İnsanlık Tarihine Giriş. I: İlk Çağ, Say Yayınları, İstanbul 1994. 5. Ağaoğulları, M.A.,Eski Yunanda Siyaset Felsefesi, V Yayınları, Ankara 1989.
  Yardımcı Kitap Konularla ilgili kaynakça dışındaki kitaplar.
  Dersin Amacı Bu ders öğrencilere, Ege ve Yunan, Akdeniz Medeniyetleri hakkında bilgi vermek. Anadolu ve Yunan medeniyeti arasındaki etkileşmeleri ortaya koymayı amaçlar.
  Dersin İçeriği Ege Dünyasının Tarihi Coğrafyası, Üçüncü Binyıl Sonuna Kadar Ege Dünyası (Girit, Yunanistan, Ege Adaları ve Anadolu), İkinci Binyılda Ege Bölgesi (Girit, Yunanistan ve Akalar),Yunan Tarihinin Ortaçağı, Dor Göçleri ve Sonuçları,Yunan Ortaçağının Ekonomik ve Kültürel Gelişimi ve Sonu: Koloniler Devri, Homeros Öncesi Dönemden Arkaik Çağ?ın Sonuna Kadar Genel Durum, Yunan Tarihinin Klasik Çağı, Pers Krallığı,Makedonya Egemenliği ve Helenistik Çağ, Anadolu?da Kurulan Helenistik Krallıklar.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster