ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Algoritma ve Veri Yapıları II BİL202 BAHAR 3+0 Z 6
  Öğrenme Çıktıları
  1-Yazılım tabanlı problemleri modeller.
  2-En uygun algoritmalar seçer.
  3-Graf teorisini kavrar.
  4-Veri modellerini mühendislik uygulamalarında kullanır.
  5-Durum makinaları ve metin çözümlemesini öğrenir.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Dr. Öğr. Üyesi Seda ŞAHİN
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar K1- Gonnet, G. H., (1984) Handbook Algorithms and Data Structure, Addision-Wesley Pub., 1984. K2-Çölkesen, R., Data Structure and Algorithms, Papatya Publishing House, İstanbul, 1999. K3-Çölkesen, R., Algorithm Development and Data Structures, Papatya Publishing House, İstanbul, 2011.
  Yardımcı Kitap -
  Dersin Amacı Karşılaşılan problemlerin modellenmesi, en uygun algoritmaların ve veri modellerinin seçilmesinin öğretilmesidir.
  Dersin İçeriği Veri yapıları ve veri modellerinin sınıflanması ve temel özellikleri, Veri modellerinin özetlenmesi: Bağlantılı liste, ağaçlar, graflar, durum makinası veri modelleri, Durum makinası veri modeli ve örnek uygulamalar, Durum makinası ile metinde sözcük arama ve uygulaması. Bir programlama diliyle durum makinası uygulaması geliştirilmesi, Graf teorisine giriş ve grafların gösterilimi: Komşuluk matrisi, Graf türleri ve grafların bellekte tutulması; örnek uygulamaları, Graf renklendirme, en kısa yol algoritması, yol ağacı problemi vs. incelenmesi, Graf renklendirme ve çakışmadan ders atama probleminin çözülmesi, En kısa yol algoritmaları: Dijkstra algoritmasının davranışı, gerçeklenmesi ve harita üzerinde Dijkstra algoritmasının uygulaması, En kısa yol ağacı algoritmaları: Kruskla algoritmasının incelenmesi ve uygulaması, Algoritmaların yürütme zamanı ve karmaşıklığının hesaplanması. Büyük O notasyonu, Sıkıştırma algoritmaları ve programları, Huffman kodlama ağacı ve örnek uygulaması: Karakterlerin kullanım sıklığı ve Huffman ağacının oluşturulması, Olasılık Teorisi üzerine uygulama geliştirme ve gramer çözümleme algoritmaları
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster