ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Bilgisayar Ağları BİL401 GÜZ 3+1 Z 7
  Öğrenme Çıktıları
  1-Bilgisayar ağlarının gelişimini ve modern bilgisayar ağlarının nasıl çalıştığını açıklar.
  2-Yerel ve geniş alan ağlarını tasarlayarak gerçekler.
  3-Ağ protokol yazılımı tasarlamak için değişik teknikleri uygular.
  4-Ağlar arası iletişim yazılımı geliştirir.
  5-Değişik durumlarda ağ performansını izleyip değerlendirir.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Dr. Öğr. Üyesi Ayhan AKBAŞ
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar 1. Computer Networks, Tanenbaum & Wetherall, 5/E, Prentice Hall. 2.James F. Kurose, Keith W. Ross, Computer Networking A Top-Down Approach, 6th Edition. 3. Fred Halsall, "Computer Networking and the Internet", Fifth Edition, Addison-Wesley, Pearson Education, 2005.
  Yardımcı Kitap -
  Dersin Amacı Bilgisayar ağlarının teorisini, ağ tasarımını, veri iletişimini, paket iletişimini, ağlar arası iletişimi ve bilgisayar ağları için yeni yazılım ve donanım geliştirilmesini tanıtmaktır.
  Dersin İçeriği Bilgisayar ağlarının kullanımı, ağ donanımı, ağ yazılımı, Fiziksel katman, Çerçevelendirme, Hata Bulma ve Hata Düzeltme, Ortam Erişim Kontrol Protokolleri (MAC), Ethernet Adresleme, Çarpışma tesbit etmek ve kontrol etmek, Ağ Katmanı, IP adresleme, Segmetleme, Datagram Parçalama, ICMP Protokolü, Adres çözümleme, ARP, DHCP, Yönlendirme protokolleri. Distance vector ve link state. Mesafe vektörü yönlendirme problemleri, IP yönlendirme protokolleri:IGP(RIP, OSPF) EGP(BGP), İletişim Katmanı Kavramları. Bağlantı düzenli ve bağlantısız ağ işlemleri. İletişim katmanı arayüzü, İletişim Katmanı: TCP ve UDP protokolleri, İletişim Katmanı: Akış kontrolü, ve tıkanıklık kontrolü, Soket programlama. Bağlantı düzenli ve bağlantısız istemci/sunucu programlaması, Uygulama katmanı
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster