ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  YAŞLIYA ÖZEL FARMAKOLOJİ YBP213 GÜZ 2+0 Z 3
  Öğrenme Çıktıları
  1-Farmakolojinin temel kavramları; çalışma alanı ve dalları; ilaç tanımı; ilaç uygulamasıyla ilgili temel kuralları, ilaçların veriliş yolları ve dozları; ilaçların etki mekanizmalarını listeler.
  2-İlaçların etki mekanizmalarını listeler.
  3-Sistemik hastalıklarda kullanılan ilaçları ve uygulanmasını listeler.
  4-Acil durumlarda kullanılan ilaçları ve uygulanmasını listeler.
  5-Vücudun ilaçlara etki mekanizmasını listeler.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Dr. Öğr. Üyesi H. Seval GÖNDEREN ÇAKMAK
  Dersi Verenler

  1-)Öğretim Görevlisi Kutay Kaşlı

  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar K-1 Trevor, A. J., Katzung, B. G., Masters, S. B., & Kruidering-Hall, M. (2010). Pharmacology examination & board review. (12.ed.). McGraw-Hill Medical, New York. K-2 Süzer, Ö. (2008). Farmakoloji ders kitabı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul.
  Yardımcı Kitap -
  Dersin Amacı Bu dersin amacı yaşlıya özel farmakoloji ile ilgili temel bilgiler vererek, kronik seyirli sistemik hastalıklarda ve acil durumlarda kullanılan ilaçların mekanizmalarının ve kullanılış yollarının kavranmasını sağlamaktır.
  Dersin İçeriği Dersin tanımı; giriş, amaç ve öğrenim hedefleri . Farmakolojiye giriş, Farmakolojinin çalışma alanı ve dalları, ilaç tanımı. İlaç uygulamasıyla ilgili kavramlar, Farmasötik şekiller, ilaç uygulama yolları. Farmakokinetik ve Farmakodinamik, İlaçlar Arasındaki Etkileşmeler (Antagonizma, Sinerjizma) İlaçların Etki Mekanizmaları. İlaç toksik etkileri, akut zehirlenmeler. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar. Endokrin bozuklukların tedavisinde kullanılan ilaçlar. Kardiyovasküler Sistem İlaçları. Sindirim sistemi ilaçları. Sinir Sistemi ilaçları Solunum ve Sistemi ilaçları. Antiseptikler, Antiviraller, Antiparazitler, AİDS ilaçları, . Sıvı elektrolit dengesi bozukluklarında kullanılan ilaçlar. İlaç ve madde bağımlılığı
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster