ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Uluslararası Çatışma Analizi ve Çözümü ULS505 GÜZ-BAHAR 3+0 Fak./ Üni. S 7
  Öğrenme Çıktıları
  1-Bu dersin sonunda öğrenciler, dünya siyasetindeki güncel sorunları tartışır.
  2-Spekülasyonlar, komplo teorileri ve politik propagandalar yerine genel geçer bilgiye ulaşma süreçlerini disiplinli bir şekilde takip eder.
  3-Güncel uluslararası ilişkiler dünyasını şekillendiren olay ve olguları tartışır.
  4-Çatışmanın temel kavramlarını, teorilerini, yaklaşımlarını, anlayışlarını ve paradigmalarını kavrar.
  5-Çatışma teorilerini ve çözüm tekniklerini kullanarak uluslararası ilişkiler ile ilgili örnek olayları analiz eder.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Koordinatör Doç.Dr.Sezai ÖZÇELİK
  Dersi Verenler

  1-)Doçent Dr Sezai Özçelik

  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar Pruitt, D.G. & S. Kim. 2004. Social Conflict: Escalation Stalemate, and Settlement. New York: McGraw-Hill. 1- Yılmaz, Muzaffer Ercan. Soğuk Savaş Sonrası Dönemde Etnik Çatışmalar, Nobel Yayın Dağıtım, 2006 2- Yılmaz, Muzaffer Ercan. Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü: İnsan Uyuşmazlıklarının Kaynakları ve Çözüm Paradigmaları, Nobel Yayın Dağıtım, 2006 3- Beriker, Nimet. Çatışmadan Uzlaşmaya: Kuramlar, Süreçler ve Uygulamalar, İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2009.
  Yardımcı Kitap -
  Dersin Amacı Bu ders öğrencilere dünya siyaset gündemindeki sorunları tanıtmayı amaçlar. Öğrencilerin uluslararası ve bölgesel konuları anlamasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu konular arasında aşağıda belirtilen başlıklar bulunmaktadır.
  Dersin İçeriği Giriş: Nasıl Bir Dünyanın İçindeyiz. Bu dünyanın neresindeyiz? Uluslararası İlişkileri Anlamak Mümkün mü? Westfalya`dan Wikileaks`e: Dünya Tarihinin Dönüşümü Devletler Ne İşe Yarar: Realist Yaklaşım ve Eleştiriler Küreselleşme: Bilardo Topundan Örümcek Ağına, Örümcek Ağından Türbülansa Kimlik: Sosyal Yapılar (Ara Ödev Son Teslim Tarihi) Yeni Bir Dünya Mümkün Mü? Kalkınma: Siyasi ve Ekonomik Kalkınma Sorunları Savaş-İsyan-Uzlaşma: Yeni Bir Dünya, Yeni Savaşlar
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster