ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  İngilizce Çeviri I YDİ117 GÜZ 4+0 Üniversite S 4
  Öğrenme Çıktıları
  1-İngilizce-Türkçe, Türkçe- İngilizce ve İngilizce-İngilizce sözlükleri etkili kullanır.
  2-Çeşitli yazınsal ve yazınsal olmayan metinleri İngilizceden Türkçeye çevirir.
  3-Çeşitli yazınsal ve yazınsal olmayan metinleri Türkçeden İngilizceye çevirir.
  4-Çeviri metinleri çeviri sürecinde benimsenen stratejiler bağlamında inceler.
  5-Metne hızlıca göz gezdirme, kelimeleri tahmin edebilme ve yorum yapabilme yeteneğini geliştirir.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe/İngilizce
  Dersin Sorumlusu Öğr. Gör. Abdulkadir Gökmen,Öğr. Gör. Hikmet ULUĞ, Öğr. Gör. Dr. Oktay YAZICI, Öğr. Gör. Selahattin EVREN, Öğr. Gör. Dr. Hatice KIZILKAYA, Öğr. Gör. Ayşe İrem KÜTÜKOĞLU, Öğr. Gör. Seda YAZICI, Öğr. Gör. Seda YILMAZ SAKA, Öğr. Gör. Zeynep MADEN, Öğr. Gör. Salih POTUKOĞLU, Öğr. Gör. Dr.Rabia AKSOY ARIKAN
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar K.1. Kandiller, B ve Velioğlu, A. (1996). Reader at Work I. ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayıncılık, Ankara. K.2. English-Turkish Texts that can be translated K.3. Powerpoint presentations, internet resources.
  Yardımcı Kitap K.1.Oxford İleri Düzey kullanıcılar için İngilizce Sözlük K.2.BBI Combinatory İngilizce Sözlüğü K.3.Password Dictionary for Learners of English K.4.Tureng Online Sözlük
  Dersin Amacı Çeviriye giriş dersi olarak tasarlanan bu ders, öğrencilerin çeşitli özgün metinlerin İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden, İngilizceye çevrilmesi konusunda pratik deneyim kazanmalarını sağlayarak çeviri becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.
  Dersin İçeriği Çeviri ve çeviribilime giriş ve çeviri tanımlarının yapılması. Bir süreç ve ürün olarak seçilmiş bilgilendirici metinlerin, kelime ve anlam ilişkisi ve seçilmiş dergi makalelerinin, eşdizimli sözcüklerin, deyimlerin ve sabit ifadelerin ve seçilmiş edebi metinlerin, sosyal bilimler alanında seçilmiş metinlerin çevirisi, fen bilimleri alanında ve teknik metinlerin çevirisi.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster