ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  İngilizce Çeviri II YDİ118 BAHAR 4+0 Üniversite S 4
  Öğrenme Çıktıları
  1-Çeşitli yazınsal ve yazınsal olmayan metinleri İngilizceden Türkçeye çevirir.
  2-Çeşitli yazınsal ve yazınsal olmayan metinleri Türkçeden İngilizceye çevirir.
  3-Çeviri metinleri çeviri sürecinde benimsenen stratejiler bağlamında inceler.
  4-Metne hızlıca göz gezdirme, kelimeleri tahmin edebilme ve yorum yapabilme yeteneğini geliştirir.
  5-Verilen bir konu ile ilgili çeviri stratejilerini kullanarak çeviri yapar.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe/İngilizce
  Dersin Sorumlusu Öğr. Gör. Abdulkadir Gökmen,Öğr. Gör. Hikmet ULUĞ, Öğr. Gör. Dr.Oktay YAZICI, Öğr. Gör. Selahattin EVREN, Öğr. Gör. Dr.Hatice KIZILKAYA, Öğr. Gör. Ayşe İrem KÜTÜKOĞLU, Öğr. Gör. Seda YAZICI, Öğr. Gör. Seda YILMAZ SAKA, Öğr. Gör. Zeynep MADEN, Öğr. Gör. Salih POTUKOĞLU, Öğr. Gör. Dr. Rabia AKSOY ARIKAN
  Dersi Verenler

  1-)Öğretim Görevlisi Seda Yılmaz Saka

  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar K.1. Kandiller, B ve Velioğlu, A. (1996). Reader at Work I. ODTÜ Geliştirme Vakfı Yayıncılık, Ankara. K.2. İngilizce-Türkçe çevirilebilen metinler K.3. Powerpoint sunumlar, internet kaynakları.
  Yardımcı Kitap YK1.Oxford İleri Düzey kullanıcılar için İngilizce Sözlük YK2.BBI Combinatory İngilizce Sözlüğü YK3.Password Dictionary for Learners of English YK4.Tureng Online Sözlük
  Dersin Amacı Çeviriye giriş dersi olarak tasarlanan bu ders, öğrencilerin çeşitli özgün metinlerin İngilizce`den Türkçe`ye ve Türkçe`den, İngizlice`ye çevrilmesi konusunda pratik deneyim kazanmalarını sağlayarak çeviri becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.
  Dersin İçeriği Çevirinin temel kavram ve ilkeleri, metin türleri ve metin türüne uygun çeviri stratejileri, kültürel kavramlar ve bunlarla ilgili çeviri stratejileri gibi konuları öğrenmek üzere çeşitli metin çevirileri yaptırılır. Bu dersin sonunda öğrenci orta zorluk düzeyinde sosyal bilimler metinlerini, bilimsel ve teknik metinleri çevirebilme becerisi kazanır.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster