ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Moda Tarihi OSD136 GÜZ-BAHAR 2+0 Üniversite S 2
  Öğrenme Çıktıları
  1-Moda teriminin tarihi süreçteki anlamını tanımlar.
  2-Antik Çağ, Orta Çağ ve Rönesans Dönemi giysi ve donatılarının sanatsal ve kültürel niteliklerinin dönem modası üzerindeki etkisini analiz eder.
  3-Barok, Rokoko ve Osmanlı Dönemi giysi ve donatılarının sanatsal ve kültürel niteliklerinin dönem modası üzerindeki etkisini yorumlar.
  4-Güzel Dönem, 1950-1960lı yıllar giysi ve donatılarının sanatsal ve kültürel niteliklerinin dönem modası üzerindeki etkisini yorumlar.
  5-1960-2000li yıllar giysi ve donatılarının sanatsal ve kültürel niteliklerinin dönem modası üzerindeki etkisini analiz eder.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Dersin Sorumlusu Doç. Arzu EVECEN, Öğr. Gör. Ceren ÖZ
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar K1. Kolektif (2013). Moda, Geçmişten Günümüze Giyim Kuşam ve Stil Rehberi. Kaknüs Yayıncılık, İstanbul. K2. Baudot, F. (2001). Modanın Yüzyılı. İtkib Güncel Yayıncılık. İstanbul. K3. Waquet, D. & Laporte, M. (2011). Moda. Dost Kitapevi Yayınları, Ankara. K4. Fogg, M. (2014). Modanın Tüm Öyküsü. Hayalperest Yayınevi, İstanbul. K5. Dereboy, E.J. (2004). Kostüm ve Moda Tarihi. Özel Güzel Sanatlar Stilistlik Ltd. Şti Yayınları, Ankara. K6. Süslü, Ö. (2007). Tasvirlere Göre Anadolu Selçuklu Kıyafetleri, Atatürk Kültür Merkezi Yay, Ankara. K7. Eray, F., Gündüz, F. & Apak, M. (1997). Osmanlı Dönemi Kadın Giyimleri, İş Bankası Yayınları, Ankara.
  Yardımcı Kitap YK1. Sorger, R. & Udale, J. (2013). Moda Tasarımının Temelleri. Literatür Yayınları, İstanbul.
  Dersin Amacı Tekstil ve modanın kavramsal gelişimini siyasi, ekonomik, sosyolojik v.b. kültürel değerlerle ilişkili olarak açıklamak. Belirli bir dönemi yansıtan giysi ve donatıları kültürel özellikleriyle birlikte analiz etmek. Moda tarihi boyunca etkili olan moda ikonlarını incelemek.
  Dersin İçeriği Giyim ve modanın tanımını, tarih öncesi dönemden başlayarak günümüze kadar olan giyim ve donatıları, modaya yön veren tasarımcıları ve olayları kavrar.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster