ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Biyolojik Çeşitlilik ve Yaban Hayatı OSD138 GÜZ-BAHAR 2+0 Üniversite S 3
  Öğrenme Çıktıları
  1-Biyolojik çeşitlilik ile ilgili kavramları tanımlar.
  2-Biyolojik çeşitliliği oluşturan mekanizmaları listeler.
  3-Yaban hayatı ile ilgili kavramları tanımlar.
  4-Türkiyenin yaban hayatı ve biyolojik çeşitliliğini listeler.
  5-Biyolojik çeşitliliğin korunması ile ilgili adımları gerçekleştirir.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Dersin Sorumlusu Doç Dr. Tarkan Yorulmaz
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar K1- Campbell, N.A. & Reece, J.B. (2008). Biyoloji Türkçe 2 baskı. (Ed; Gündüz, Demirsoy ve Türkkan). Palme Yayınevi, 1250. K2- Leveque, C.& Mounolou, J.C. (2013). Biyolojikçeşitlilik , Biyolojik Devinimler ve Koruma 2. Baskı çeviri (Ed: Basıbuyuk, Yılmaz, Kılınç) Palme Yayınevi. K3- Sinclair, A.R.E., Fryxell, J.M. & Caughley, G. (2006). Wildlife Ecology, Conservation, and Management. 2nd ed. Malden, MA ; Oxford: Blackwell Pub. K4- Keçeli, T., Yaprak, E., Allı, E., Danışman, T., Yorulmaz, T., Kılıçarslan, H., Demircan, A., Kocuklu, B. & Erdoğan, S. (2013). Biyokaçakçılıkla Mücadele Rehberi. Orman Ve Su İşleri Bakanlığı, Ankara.
  Yardımcı Kitap -
  Dersin Amacı Biyolojik çeşitlilik ve Yaban hayatı kavramları tanımlanır. Biyolojik çeşitlilik mekanizmalarının kavratılması, ülkemizdeki yaban hayatı varlığının sıralanması, korunan alanların tanıtılması ve ülkemizin doğal kaynaklarının kaçırılması ile ilgili farkındalık oluşturulması hedeflenmiştir.
  Dersin İçeriği Biyolojik Çeşitlilik ve Yaban Hayatı, Biyolojik çeşitliliğin önemi, mekanizmaları, yaban hayatı tarihçesi, yaban hayatı ve avcılık ilişkisi, biyolojik kaçakçılık, koruma biyolojisi, korunan alanlar.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster